5 lat temu

14 sposobów na przeżycie w ekstremalnych sytuacjach

Jeśli z jakiegoś powodu komuś przytrafi się spotkanie z wściekłym psem lub jadowitym wężem, zabłądzenie na morzu lub spacer po rozgrzanej pustyni, dobrze wiedzieć co należy zrobić w takich sytuacjach. Prawdopodobieństwo ich przeżycia wynosi zaledwie niecałe 10%.

Oto kilka porad, które pomogą przygotować się na wszystko i przeżyć w ekstremalnych sytuacjach.

1. Na otwartym morzu

Co trzeba robić, gdy jest się uwięzionym w łodzi na otwartym morzu? Do przeżycia potrzebne są trzy rzeczy: pożywienie, woda i temperatura.

 1. 1. W morzu można znaleźć mnóstwo pożywienia. W 1942 r. angielski żeglarz spędził 133 dni na wodzie, dzięki sporządzonej z przewodów od latarki wędce. Jeśli nic takiego nie ma na podorędziu, z kawałka materiału można zrobić sieć, a następnie zanurzyć ją w wodzie, w celu schwytania wodorostów lub planktonu.
 2. Aby zdobyć świeżą wodę, zrób maszynkę destylującą. Składa się ona z dwóch zbiorników (małego i dużego) i plastykowej torebki. Woda morska z dużego zbiornika wyparuje, podczas gdy plastik zatrzyma wilgoć, skraplając świeżą wodę do małego zbiornika.
 3. Udar słoneczny może zabić szybciej niż głód. Ponadto światło słoneczne odbija się od powierzchni wody, uszkadzając siatkówkę oka. Należy ubraniem zakryć głowę i oczy.

2. Na pustyni

 1. Podróżuj w nocy, kiedy temperatura obniża się nawet o 35 stopni. W ten sposób można uniknąć udaru i odwodnienia. Dzięki temu można zaoszczędzić prawie 4 litry wody dziennie.
 2. Wielu ludzi uważa, że w kaktusach jest woda. W rzeczywistości zawierają one trujący ług, który może zabić. Na pustyniach wodę można znaleźć w podziemnych źródłach znajdujących się blisko powierzchni.

3. Uwięzienie w budynku lub w jaskini

W sytuacji uwięzienia pod gruzami, najcenniejszym zasobem jest powietrze. Aby go nie marnować, trzeba wiedzieć, co robić.

 1. Oddychaj głęboko, lecz wypuszczaj powietrze powoli. Nie używaj zapałek ani zapalniczek. Ogień zabiera tlen.
 2. Nie krzycz. To wzmaga panikę, dzięki czemu serce zaczyna bić szybciej, więc trzeba wtedy szybciej oddychać.
 3. Owiń głowę koszulką. Ochroni przed uduszeniem, jeśli pył dostanie się na twarz.

4. W spotkaniu z dzikim psem lub wilkiem

Wilki na ogół atakują, jeśli ktoś znajduje się na ich terytorium. W przypadku spotkania trzeba powoli się wycofać, utrzymując kontakt wzrokowy.

 1. Nie odwracaj się i nie uciekaj. Samotny wilk nie zaatakuje niesprowokowany ucieczką.
 2. Aby wystraszyć dzikie zwierzę, krzycz głośno i zachowuj się agresywnie. Wrzeszcz, wyj, głośno mów, nadal powoli się wycofując.
 3. Jeśli na drodze stanie stado dzikich psów lub wilków, nie pozwól, aby cię otoczyły. Znajdź drzewo i wejdź na nie.

5. Wodoodporne zapałki

Ogień jest niezwykle ważny do przeżycia w każdych warunkach i każdym klimacie, jednak zapałki lub zapalniczka mogą zamoknąć. Zawczasu warto zadbać o ich wodoodporność. Wystarczy pokryć zapałki cienką warstwą lakieru do paznokci i zostawić do wyschnięcia.

6. Ukąszenie przez jadowitego węża

Lekarze nie zalecają wysysania jadu, ponieważ w ustach mogą istnieć małe ranki, przez które jad może dostać się do krwi. Jednak, kiedy jest się daleko od szpitala, nie ma innej możliwości. Truciznę należy wyssać od 1 do 2 sekund po ukąszeniu, stale wypluwając jad i płucząc usta.

Nie należy uciskać rany ani zakładać na nią bandaży. Jeśli jad skoncentrowany jest w jednym miejscu, może to doprowadzić do martwicy. Nieco jadu wydali się również z krwią.

7. Ugryzienie przez wściekłe zwierzę

W przypadku ugryzienia przez zwierzę ze wścieklizną należy od razu przemyć ranę ciepłą wodą z mydłem. Nawet jeśli zwierzę jest zdrowe, nadal może wdać się infekcja.

Po ugryzieniu, rana będzie krwawić długo, a następnie spuchnie i zaczerwienieje. Potem zacznie nieznośnie swędzieć, pojawi się gorączka oraz podenerwowanie.

Wścieklizna prowadzi do śmierci w przeciągu od 4 do 7 dni. Dlatego niezbędna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu i szczepienie, zanim będzie za późno (od 1 do 3 dni).

8. SOS

Sygnał SOS wygląda i brzmi następująco: 3 krótkie błyski (lub dźwięki), dalej 3 długie i ponownie 3 krótkie (. . . – – – . . .).

Po nadaniu sygnału odczekaj 3 sekundy i powtórz go. Jeśli w odpowiedzi otrzymasz trzy błyski światła (lub trzy dźwięki), oznacza to, że pomoc jest w drodze.

9. Umiejętność zszywania ran

Dobry szew pomaga zatamować krwawienie, zamknąć ranę, zapobiec infekcji i uratować życie. Dlatego jest to jedna z najważniejszych umiejętności w nagłym przypadku.

10. Jedna rzecz, która ratuje życie

Zestaw przetrwania zawiera najpotrzebniejsze rzeczy, pomagające zachować ciepło, znaleźć pożywienie i wodę oraz udzielić pierwszej pomocy. Ponadto zajmuje bardzo mało miejsca.

W małym pudełku umieść następujące rzeczy: kilka zapałek, draskę, plaster opatrunkowy, kawałek aluminiowej folii, żyletkę, kawałek taśmy klejącej i nawilżane chusteczki.

11. Jak nie utonąć ze zranionymi lub skrępowanymi rękoma?

Były żołnierz Cade Courtley opisuje tę technikę w swojej książce. Dzięki tym działaniom można uratować się przed utonięciem w głębokich miejscach lub na sztormowym morzu, w przypadku, kiedy nie można użyć rąk.

Kontrola nad oddechem jest kluczowa. Należy oddychać w stałym tempie, unikając paniki. Wdechy powinny być głębokie, lecz wydechy szybkie.

Na małych głębokościach, zanurkuj i skocz w kierunku brzegu. Płynąc na plecach, wygnij je tak, aby głowa znajdowała się nad powierzchnią wody. Na wzburzonym morzu pełen obrót ciała pozwoli na wzięcie oddechu i kontynuowanie płynięcia w kierunku brzegu.

12. Jak podpalić mokre drewno?

Technika ta zwie się Szwedzką Pochodnią. Ustaw drewno pionowo i zrób nacięcie w kształcie gwiazdy najgłębiej, jak się da. Umieść w nim suchą trawę i patyki, a następnie podpal.

Drewno zajmie się ogniem szybko i będzie się palić od 2 do 5 godzin, bez względu na rozmiar i rodzaj drzewa.

13. Jak poprawnie strzelać?

Używanie broni jest kwestią dyskusyjną i można to pochwalać lub nie, jednak istnieją sytuacje, kiedy w obronie własnego życia nie ma innego wyjścia. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak poprawnie celować i ciągnąć za spust posiadając pistolet.

Naciskając spust, należy się upewnić, że znajduje się on na środku czubka palca wskazującego. Trzeba też oddychać powoli i zachować spokój przed oddaniem strzału.

14. Jak sporządzić pułapkę na ryby?

W poszukiwaniu pożywienia, ryby nocą potrafią zbliżyć się znacznie do brzegu lub wpłynąć na płytsze wody. Umiejętność zbudowania pułapki na ryby przydaje się, kiedy trzeba znaleźć pożywienie.

Pułapka typu „Wir” składa się z kamieni i drewna. W nocy dużo ryb może dać się złapać w taką pułapkę i bardzo ciężko jest im się z niej wydostać. Aby złapać rybę, zamknij wyjście i zmąć wodę. Przy użyciu takich pułapek, można schwytać rybę nawet gołymi rękoma.