6 lat temu

7 ciekawych wersji patrzenia na świat i dzisiejszy tryb życia

Geograf społeczny Danny Dorling postanowił przemienić tradycyjne mapy świata na wizualizacje pokazujące, dlaczego i jak żyjemy.

Kierując się bliźniaczymi potrzebami eksplorowania i zrozumienia, geografowie starają się odkrywać ukryte tajemnice ludzkiego istnienia. Siedem map – stworzonych wraz z kartografem Benjaminem Henningiem – pokazuje jaką drogę przeszła ludzkość, aby znaleźć się w punkcie, w którym jest obecnie oraz dokąd zmierza. Czy oprócz tego, że te mapy pomagają spojrzeć inaczej na naszą planetę, mogą również pomóc zmienić tok myślenia społeczeństwa, aby mogło budować lepszą przyszłość dla całej populacji?

Skąd pochodzimy?

Autor: Benjamin Hennig

Mapa ilustruje migrację ludzkości na Ziemi, wszystkie ruchy mają swój początek w Afryce, a w różnych miejscach oznaczony jest szacowany czasa dotarcia do celu. Bazuje na mapie odzwierciedlającej dzisiejsze natężenie ludzkiej populacji. Co kilka miesięcy mapa jest uaktualniana, ponieważ wciąż odkrywane są nowe fakty na temat początków rodzaju ludzkiego.

Wodny świat

Autor: Benjamin Hennig

Są rzeczy ważniejsze od pieniędzy. Na całym świecie woda – zarówno w kwestii jej dostępności, jak i jakości – jest zasobem definiującym zdolność rozwoju ludzkości. Jest ona zasobem rozprowadzonym nierównomiernie, a najlepszym sposobem na docenienie jej wartości jest rzut oka na tę mapę, gdzie zaznaczone są miejsca, w których występują opady. Obszary na mapie są proporcjonalne do obecnego zaludnienia, a oznaczone opady atmosferyczne są podane w skali rocznej. Studiując zależności między tymi dwoma zmiennymi – populacją i opadami – możliwe jest zidentyfikowanie, w których miejscach zapotrzebowanie na zasoby wodne jest największe. Na mapie są to Egipt, Palestyna i Pakistan.

Świat spożywczy

Autor: Benjamin Hennig

Ta mapa przedstawia obszary, gdzie uprawiane jest jedzenie. Tereny są ukształtowane proporcjonalnie do ilości plonów. Środkowozachodnia część Stanów Zjednoczonych, Eurazja, indyjska Wyżyna Dekan oraz północne równiny Chin to największe pola uprawne, gdzie produkowana jest większość światowych upraw w formie zbóż, kukurydzy i ryżu, stanowiących główne źródła pożywienia dzisiejszej ludzkości. Przy szacowanej liczbie od dwóch do trzech miliardów dodatkowych żołądków do wykarmienia w nadchodzących dekadach, utrzymanie stabilności ekologicznej gleby i klimatu w tych produktywnych rejonach jest podstawą. Gdy te miejsca stają się zagrożone, wzrasta potencjał konfliktu.

Linie, które nas łączą

Autor: Benjamin Hennig

Ta mapa świata została przekształcona i przedstawia zamieszkałe obszary – i jak widać, dominującymi pod względem populacji krajami są Chiny (1382 miliardów ludzi) i Indie (1326 miliardów ludzi). W rezultacie pustynie oraz biegun północny są niemal niewidoczne. Mapa pokazuje również gęstą sieć połączeń na świecie. Kolorowe linie na mapie oznaczają trasy lotów, drogi, tory kolejowe, drogi morskie, rurociągi, linie przesyłowe i podwodne kable – różne sposoby transportowania dóbr napędzających światową ekonomię. Trasa pierwszej wyprawy okrętu MSC Oscar, największego kontenerowca świata, z portu Dalian w Chinach do Rotterdamu w Holandii, przez Singapur i Kanał Sueski, ma kolor czerwony. Statek transportował tak dużo kontenerów z towarami, że przy rozładunku do ciężarówek, cały konwój (gdyby wszystkie ciężarówki ruszyły jednocześnie) miałby 100 kilometrów długości. Ta ogromna ilość dóbr została przetransportowana na jednym statku podczas jednej 36-dniowej podróży w 2015 r.

Najlepsze miejsca, by uciec od wszystkiego

Autor: Benjamin Hennig

Dla wielu osób zmartwieniem jest stale powiększająca się liczba ludzi na świecie – i to, jak przed nimi uciec. Ta mapa świata uwypukla miejsca na Ziemi, w zależności od ich oddalenia od ludzi – im dalej od nich, tym większy jest obszar. Gdyby ktoś zastanawiał się gdzie się udać, aby odseparować się od innych, Grenlandia i Antarktyda to prawdopodobnie najlepsze opcje. Każdego roku obszary te będą się powiększać, ponieważ corocznie na całym świecie ludzie ciągną do miast, coraz bardziej je zapełniając.

Ziemia w nocy

Autor: Benjamin Hennig

Ta stworzona z połączonych zdjęć satelitarnych mapa pokazuje, jak wyglądałaby Ziemia, gdyby noc zapadła w tym samym czasie na całym świecie. Na mapie uwypuklono miejsca, gdzie żyją ludzie, a obszary bez ich obecności skurczono. Światła w miejscach takich jak Londyn, Kair czy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, pokazują, gdzie żyją ludzie tak rozrzutnie dysponujący energią. Ciemne obszary to miejsca, gdzie ludzie nie mają dostępu do tak dużej ilości energii, lub jej nie marnują na niepotrzebne świecenie światłami. Gdyby stworzyć animację tej mapy z przedziału czasowego, byłoby widać, że Tokio stało się ciemniejsze, ponieważ od czasu tsunami, które nawiedziło Japonię, kraj zasila jedna czwarta energii elektrycznej mniej, z uwagi na wyłączenie z użytku elektrowni atomowych. Mapa pokazuje również nierówny rozkład energii na świecie. Bogatsze obszary są jaśniejsze, a większe obszary biedniejszych krajów pokrywa względna ciemność.

Współczesny świat

Autor: Benjamin Hennig

Wedle średniowiecznej europejskiej tradycji geograficznej, zostało stworzonych wiele wersji mappa mundi – map znanego w tym konkretnym czasie świata, namalowanego na płótnach. W tej współczesnej wersji obszar lądu jest proporcjonalny do zamieszkującej go ludności, natomiast oceany są praktycznie usunięte. Widać tu umiejscowienie 7,4 miliarda ludzi. Indie leżą na razie pośrodku tego świata, lecz centrum światowej populacji stopniowo przesuwa się w stronę gwałtownie powiększającego się kontynentu afrykańskiego. Pod względem znaczenia, odsuwa to Europę i obie Ameryki na krańce mapy.