Gumowe ciasto, zła mąka, czyli najczęstsze błędy w przygotowaniu pizzy w domu

Masz ochotę na smaczną domową pizzę? Możesz przygotować ją samodzielnie, bazując na jednym z wielu przepisów dostępnych w internecie. Zanim jednak przystąpisz do jej przyrządzania, poznaj najczęstsze błędy, które psują smak pizzy. Dowiedz się, czego unikać – dzięki temu Twoja pizza osiągnie wysoki poziom doskonałości.

Pizza tylko pozornie jest prosta w przygotowaniu. Wystarczy bowiem jeden niewielki błąd, który zaważy o smaku tego kultowego dania. Dlatego w recepturze liczy się każdy detal, od którego zależy wyjątkowość włoskiego placka.

Wybór nieodpowiedniej mąki

Niewłaściwa mąka to błąd popełniany już na starcie. Wyrabianie ciasta z klasycznej mąki pszennej jest z góry skazane na porażkę – pizza nie będzie w smaku przypominać tej prawdziwej.

Chcąc uniknąć kulinarnej wpadki, warto kupić mąkę włoską (typ 00). Alternatywnym rozwiązaniem jest mąka o średniej zawartości białka. W przeciwnym razie ciasto nie wyrośnie albo stanie się nieprzyjemnie gumowate.

Zbyt rzadki sos pomidorowy

Sos pomidorowy przypominający wodę to kolejny błąd. Nieodpowiednia konsystencja sprawia, że ciasto nasiąknie sosem i będzie niesmaczne. Dlatego bardzo ważny jest wybór właściwej receptury.

Sos należy przyrządzić ze świeżych pomidorów lub passaty pomidorowej, ale nigdy koncentratu. Trzeba dusić go na wolnym ogniu do momentu, w którym nadmiar wody wyparuje.

Sera mozzarella – kiedy go dodać?

Wiele osób wykłada mozzarellę na wierzch, wkładając od razu pizzę do piekarnika. To poważny błąd, którego skutkiem będzie zbyt mocne spieczenie sera.

Mozzarella jest niczym wisienka na torcie, dlatego nie można dopuścić do takiej sytuacji. Wstrzymaj się więc z wyłożeniem sera do momentu, w którym pizza zacznie nabierać „rumieńców”, tj. pod koniec pieczenia.

Nadmiar składników

Polacy uwielbiają, gdy spód pizzy ugina się pod ciężarem składników. Chociaż zbyt duża ich ilość nie jest jakimś rażącym błędem, niewiele ma to wspólnego z klasyczną pizzą serwowaną we włoskich trattoriach.

Jeśli chcesz zbliżyć się do ideału, zacznij wyznawać zasadę, że „im mniej, tym lepiej”. Skoncentruj się na 2-3 dodatkach, stawiając na ich najwyższą jakość. Szybko przekonasz się, że to dobra zmiana.

Za niska temperatura pieczenia

Wkładanie ciasta do nienagrzanego piekarnika może okazać się kulinarną katastrofą – ciasto nie będzie chrupiące, lecz gumowate. Dlatego należy umieścić je w piecu rozgrzanym do najwyższej temperatury. Aby jednak uniknąć szybkiego spalenia pizzy, blachę lub kamień trzeba umieścić na możliwie najniższej półce. Dzięki temu ciasto po upieczeniu będzie chrupiące z wierzchu i przyjemnie miękkie w środku.

„Pierwsze koty za płoty” – dlatego niech nie martwi Cię pierwsza ewentualna porażka. Pamiętaj, że w razie niepowodzenia możesz zamówić pizzę online, korzystając z oferty portalu gastronomicznego. Dzięki temu zaspokoisz swój głód, a jednocześnie poznasz smak oryginalnego włoskiego dania.