7 lat temu

Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków

Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków to zbiór ciekawych, przewrotnych esejów opisujących mniej znane fakty naukowe. Krzysztof Rejmer pokazuje, jak długą i żmudną drogę należało przebyć, abyśmy mogli korzystać z dobrodziejstw współczesnej techniki. Książka będzie miała premierę 27 listopada.

Niewątpliwą zaletą książki jest wybór tematów mało znanych, dotyczących zaskakujących aspektów ludzkiej aktywności. Autor pokazuje naukę od mniej koturnowej strony, wraz z jej ślepymi uliczkami, curiosami, paranauką, także cechy osobowości (te pozytywne i te wstydliwe) ludzi próbujących rozwijać wiedzę i technikę. Przybliża także czytelnikowi nietuzinkowe i barwne osobowości. Nie unika przy tym tematów kontrowersyjnych, starając się pokazać ich uwarunkowania psychologiczne, społeczne czy historyczne.

 

„Jednym ze wspomnień mojego wczesnego dzieciństwa jest miesięcznik Horyzonty techniki prenumerowany przez ojca. Niczym bohater schulzowskiego opowiadania Księga pochłaniający historię Anny Csillag i jej cudownego środka na porost włosów, z wypiekami na twarzy czytywałem wtedy rubrykę Fantazje i facecje naszych dziadków. Do dziś pamiętam rysunki przedstawiające majestatyczne zeppeliny i wielkie maszyny parowe albo panów w melonikach (jak gdyby wyjętych wprost z obrazów Magritte’a) pedałujących z jakąś dziwną zawziętością, by w ten sposób poruszać skrzydłami ornitopterów.”

 

Krzysztof Rejmer – fizyk, tłumacz literatury naukowej, popularnonaukowej i pięknej, poeta. Studiował fizykę na UAM w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1996 roku obronił pracę doktorską. W latach 1986–2010 pracował na Uniwersytecie Warszawskim (Zakład Teorii Pola i Fizyki Statystycznej, a następnie Katedra Teorii Materii Skondensowanej). Od roku 2010 jest wolnym twórcą. Oprócz prac stricte naukowych jest autorem licznych artykułów popularnonaukowych, dwóch podręczników fizyki dla liceum, tomiku wierszy oraz drobnych publikacji poetyckich i prozatorskich. Dla PWN-u przetłumaczył trzy tomy kursu fizyki teoretycznej Landaua („Fizyka statystyczna” cz. 1 i 2 oraz „Kinetyka fizyczna”). Interesuje się historią Europy Środkowej, literaturą czeską i francuską.

 

Książka Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków jest przeznaczona dla szerokiego grona czytelników zainteresowanych nauką, historią, ciekawymi postaciami ludzi tworzących cywilizację, ale również jej manowcami i ślepymi uliczkami. Opublikuję ją Wydawnictwo Naukowe PWN. Ciekawe.org jest jej patronem medialnym.

Źródło