7 lat temu

Naukowcy stworzyli pierwszy syntetyczny embrion!

Hodując komórki macierzyste na specjalnych rusztowaniach 3D, wyhodowano w laboratorium pierwszy w pełni syntetyczny zarodek.

Stworzony sztucznie zarodek myszy jest krokiem naprzód w wytwarzaniu syntetycznych embrionów, które są bardzo podobne do naturalnych. Naukowcy od dłuższego czasu poszukują sposobów na stworzenie zarodków bez użycia jaj. Do tej pory technikę tę mieliśmy opanowaną jedynie “w połowie”. Owca Dolly została sklonowana bez pobierania spermy od barana, wciąż jednak wymagane było użycie komórki jajowej, aby sklonować dojrzałe DNA.

Naukowcy mieli już osiągnięcia w rozwoju sztucznych zarodków, jednak problemy pojawiały się na etapie komunikacji komórek ze sobą, w początkowych stadiach rozwoju embrionu. Naukowcy z Cambridge obeszli ten problem, hodując osobno komórki macierzyste występujące w zarodkach (mogące przekształcić się w dowolny rodzaj tkanki) oraz trofoblastyczne komórki macierzyste, produkowane przez łożysko. Po wychowaniu komórki zostały połączone w matrycy żelowej. Po pewnym czasie zaczęły się zaś mieszać i rozwijać razem. Po czterech dniach taki kombinowany embrion zaczął przypominać normalny zarodek myszy.

Celem eksperymentu nie jest wyhodowanie sztucznego organizmu – całej myszy ze sztucznego zarodka. Prawdopodobnie, aby takie przedsięwzięcie się powiodło, konieczne byłoby dodanie jeszcze dodatkowych typów komórek, aby zacząć rozwijać poszczególne organy. Eksperyment służy raczej do zgłębienia procesów rozwoju zarodka, rzucając więcej światła na podstawowe mechanizmy kształtowania się życia. Przykładowo, aby lepiej obserwować proces naukowcy zmienili poszczególne komórki w taki sposób, żeby świeciły się na różne kolory, by lepiej śledzić ich rozwój. Badanie ma pozwolić na lepsze zrozumienie procesu powstawania życia, co może przyczynić się w przyszłości do rozwiązania problemu bezpłodności.