7 lat temu

Naukowcy przypadkowo opracowali metodę przetwarzania CO2 w etanol

Czy technologia uratuje nas przed katastrofą klimatyczną?

co2

Gdybyśmy byli w stanie przetworzyć dwutlenek węgla w paliwo i dodatkowo byli w stanie przeprowadzać ten proces na masową skalę, moglibyśmy odmienić los naszej planety.

Rozwiązania takie, mimo iż brzmią idealnie, znajdowały się do niedawna w sferze utopijnych prognoz. Tymczasem naukowcy z US Department of Energy i Oak Ridge National Laboratory opracowali właśnie metodę by to osiągnąć!

„Odkryliśmy to przez przypadek, ale metoda działa!” – skomentował Adam Rondinone, jeden z członków zespołu.

W ubiegłym miesiącu naukowcy stwierdzili, że osiągnęliśmy właśnie najwyższe stężenie CO2 w atmosferze od 4 milionów lat i że nie będzie ono już spadać. Oznacza to, że ludzkość nigdy nie osiągnie już „bezpiecznego” poziomu CO2. Jeśli więc w jakiś sposób nauczymy się przetwarzać istniejący dwutlenek węgla w paliwo nie tylko zmniejszymy jego poziom w atmosferze, ale także zatrzymamy dalszą emisję do atmosfery.

Jest dla nas nadzieja. Amerykański zespół naukowców pod kierownictwem Adama Rondinone’a opracował właśnie przełomowy wynalazek – katalizator przemiany CO2 w etanol!

Do procesu naukowcy postanowili wykorzystać nanotechnologię. Początkowo eksperymentowali z użyciem grafenu, finalnie udało im się przy zastosowaniu nano-cząstek miedzi zanurzonych w roztworze wody i dwutlenku węgla. Stosując prąd elektryczny o mocy zaledwie 1,2 V katalizator przekształca roztwór w etanol z wydajnością 63%.

Wynik ten był całkowitym zaskoczeniem dla zespołu, ponieważ skutecznie odwrócił proces spalania zużywając przy tym bardzo małą ilość energii elektrycznej. Ponadto w procesie uzyskano etanol – przystępując do eksperymentu zespół spodziewał się otrzymać znacznie mniej pożądaną substancję – metanol.

Otrzymany etanolu, może być stosowany jako paliwo do niektórych urządzeń. Każdego roku potrzeba miliardów litrów tego alkoholu do produkcji benzyny.

Jak ogłosili w oświadczeniu prasowym naukowcy:

„wykorzystujemy dwutlenek węgla, produkt uboczny spalania i odwracamy ten proces z bardzo wysoką selektywnością, aż do uzyskania użytecznego paliwa. Etanol był zaskoczeniem – bardzo trudno jest przejść z dwutlenku węgla prosto do etanolu z użyciem wyłącznie jednego katalizatora”.

Wysoką wydajność procesu udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu nanostruktur jako katalizatora.

Czy uda się wdrożyć procedurę na masową skalę?

Źródło