8 lat temu

Sprawdź na jakim poziomie jest twoja wiedza ogólna (TEST)

Rozwój technologiczny potrzebuje kadry inżynierów i techników zdolnych do dalszego rozwijania i usprawniania naszej rzeczywistości. Czy jednak będziemy mieć w przyszłości ludzi, zdolnych się tym zająć?

regergr

Według badań przeprowadzonych przez OECD cała nadzieja w Azji.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przetestowała blisko pół miliona studentów z 65 krajów pod kątem ich umiejętności w zakresie matematyki, rozwiązywania problemów i nauk ścisłych. Główny nacisk położony został na matematykę jako dziedzinę, która jest w stanie najlepiej prognozować dalsze możliwości rozwojowe ucznia oraz jego przyszłe zarobki.

Najwyższy wskaźnik wyników testu z matematyki otrzymali studenci z Szanghaju i Singapuru. W grupie najefektywniej uczących krajów znalazły się również Hong-Kong, Tajwan, Korea, Japonia, Lichtenstein, Szwajcaria oraz Holandia.

W przebadanych krajach aż 25 wykazało poprawę w nauczaniu matematyki w tym m. in. Polska, razem z Brazylią, Niemcami, Izraelem, Włochami, Meksykiem, Portugalią, Tunezją i Turcją. We Włoszech, Polsce i Portugalii wzrosła liczba dobrych wyników osiąganych przez studentów i zmalała liczba słabych uczniów.

Mimo optymizmu są również kraje które pogorszyły swoje wyniki – stanowiły one aż 21% wszystkich przebadanych krajów. 32 procent uczniów miało natomiast problemy z rozwiązaniem prostego zadania matematycznego.

Na tle światowych gigantów Stany Zjednoczone wypadły dosyć blado osiągając wynik poniżej przeciętnej dla krajów członkowskich OECD. Według raportu przygotowanego przez organizację 26% piętnastolatków w USA nie osiąga poziomu zdolności matematycznych, które rokowałyby w przyszłości skuteczne i wydajne uczestnictwo na ryku pracy oraz w życiu społeczności.

Jednak nie tylko matematyka jest problemem. Według badań realizowanych przez amerykańską National Science Foundation mieszkańcy Stanów mają rażące braki również w tzw. wiedzy ogólnej. Badania ankietowe realizowane w 2012 roku sprawdzały podstawową wiedzę ogólną na grupie 2200 przypadkowych mieszkańców USA.

Największego problemu dostarczyło respondentom wydawałoby się proste pytanie o to „czy Słońce kreci się wokół Ziemi czy Ziemia wokół Słońca?” Aż 1 na 4 respondentów udzieliło niepoprawnej odpowiedzi na to pytanie. Europejczycy wypadli niewiele lepiej – wśród przebadanych europejskich rezydentów tylko 66 procent odpowiedziało poprawnie.

Czy wypadniesz lepiej niż przeciętny Amerykanin? Rozwiąż test i przekonaj się!