8 lat temu

Asymetryczne molekuły – kluczowe dla rozwoju życia – odnalezione w przestrzeni kosmicznej

Naukowcy po raz pierwszy odkryli w przestrzeni kosmicznej złożoną cząsteczkę organiczną, która ma taką samą asymetryczną strukturę jak cząsteczki, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju życia na Ziemi!

Asymmetric-Molecule-Key-To-Life-Detected-In-Space-For-The-First-Time-1

W tym tygodniu (12.08) naukowcy wykryli złożoną cząsteczkę organiczną – tlenek propylenu w gigantycznym obłoku gazu i pyłu w pobliżu centrum Drogi Mlecznej. Co jednak najbardziej niezwykłe odkryta cząsteczka jest chiralna czyli zawiera pozornie lustrzane odbicie samej siebie.

W rzeczywistości podobnie jak w przypadku ludzkiego ciała, symetria nie jest idealna, a cząsteczki jak np. ludzkie dłonie, po nałożeniu na siebie nie będą swoim idealnym odwzorowaniem. Teraz odkrycie tlenku propylenu w przestrzeni wzmacnia teorię jakoby chiralność miała pochodzenie kosmiczne.

„Jest to pierwsza cząsteczka wykryta w przestrzeni międzygwiezdnej, która ma właściwości chiralne. Jest to pionierski krok naprzód w zrozumieniu, w jaki sposób prebiotyczne cząsteczki istnieją we wszechświecie oraz efektów jakie mogą one mieć dla początków życia” skomentował chemik Brett McGuire z National Radio Astronomy Observatory w Charlottesville w oświadczeniu.

Chiralność jest kluczową właściwością chemiczną życia na Ziemi, gdzie każda cząsteczka, która pomaga tworzyć istoty żywe – aminokwasy, białka, enzymy i cukry – pojawia się tylko w jednej wersji – lewo lub praworęcznej.

Cecha ta nazywa się homochiralnością, dzięki czemu cząsteczki mogą lepiej dopasować się do siebie, aby stworzyć większe struktury organiczne. Nikt jednak nie wie, jak dochodzi do wyboru jednej z dwóch wersji. Najnowsze odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego życie wybiera jedną orientację molekularną nad drugą.

Takie rodzaje cząsteczek, wcześniej były już odkrywane w meteorytach, znajdowanych na Ziemi i kometach poruszających się w naszym układzie słonecznym, ale nigdy dotąd w ogromnej przestrzeni międzygwiezdnej.

Odkrycie wzmacnia przekonanie, że chemiczne budulce życia zostały dostarczone na Ziemię w początkowych etapach jej istnienia, przez takie obiekty kosmiczne jak meteoryty i komety, które zebrały cząsteczki chemiczne z przestrzeni kosmicznej.

W maju naukowcy po raz pierwszy znaleźli glicynę aminokwas używaną przez organizmy żywe do tworzenia białka, na komecie.

Naukowcy wykorzystali w najnowszym badaniu radioteleskopy, aby zbadać szczegóły chemiczne cząsteczek znajdujących się w odległej, tworzącej gwiazdę chmurze gazu i pyłu. Cząsteczki poruszając się w próżni kosmicznej emitują wibracje, które objawiają się jako charakterystyczne fale radiowe.

Dalsze badania mogą pomóc zrozumieć dlaczego i w jaki sposób następuje wybór jednej z możliwych orientacji cząsteczki.