8 lat temu

Szósty zmysł został potwierdzony?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że udało im się uzyskać dowód na istnienie kolejnego zmysłu u ludzi – zdolność do wyczuwania ziemskiego pola magnetycznego. Po wstępnej publikacji wyników badania nad magnetorecepcją będą kontynuowane przez Caltech.

Joe Kirschvink w czapce z czujnikami EEG.

Joe Kirschvink w czapce z czujnikami EEG.

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii wierzą, że uda im się znaleźć dowody na istnienie u ludzi magnetorecepcji – zdolności wykrytej już u niektórych gatunków ssaków (m. in. psów) jak również ptaków i owadów.

Geofizyk Joe Kirschvink przeprowadził niewielkie testy z udziałem 24 uczestników, które wydają się potwierdzać istnienie szóstego zmysłu. Wyniki nie zostały jednak jeszcze opublikowane ani zrecenzowane przez co muszą być na razie traktowane wyłącznie jako słowa autora.

Na badania otrzymał jednak 900 tysięcy dolarów finansowania, dzięki czemu wspólnie z zespołami z Japonii i Nowej Zelandii, Kirschvink pracuje teraz nad potwierdzeniem swoich wcześniejszych wyników.

Kirschvink twierdzi, że osiągnięte przez niego rezultaty badań są możliwe do ponownego odtworzenia w kolejnych testach, w przeciwieństwie do poprzednich prac nad tym tematem. Ponadto naukowiec jest bardziej zainteresowany samym potwierdzeniem istnienia takiej zdolności, niż wyjaśnieniem w jaki sposób jest ona możliwa.

Dotychczas nie udało się ostatecznie potwierdzić posiadania przez ludzi tej zdolności. Wcześniejsze badania zawodziły m. in. z powodu pojawiających się w czasie eksperymentów zakłóceń elektromagnetycznych. Aby ich uniknąć Kirchvink zbudował klatkę Faaradaya, w której umieszczani kolejno byli uczestnicy.

Pozbawieni światła i innych bodźców mieli reagować na czyste pole magnetyczne. Naukowcy zastosowali rotujące pole magnetyczne o sile podobnej do siły pola magnetycznego Ziemi. Następnie przy użyciu aparatu do EEG badali reakcje mózgu. Badanie wykazało spadek w aktywności fal mózgowych alfa, gdy pole magnetyczne poruszał się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Badanie nie miało na celu stwierdzenia, w jaki sposób organizm wyczuwa pole, stanowi jednak ważny krok w potwierdzeniu posiadania przez ludzi takich właśnie zdolności.