8 lat temu

7 leczniczych supermocy aloesu

Aloes jest soczystą rośliną z rodziny liliowatych. Istnieje ponad 300 gatunków aloesu, ale najbardziej sprawdzony we właściwościach leczniczych jest Aloe barbadensis.

Healthly-aloe-Vera-juice-benefits-For-Humains

Do tej pory zidentyfikowano 75 składników odżywczych w żelu aloesowym. Zawiera w sobie witaminy A, C, E, B1, B2, B3 (niacyna), B6, choliny, kwas foliowy, alfa-tokoferol i beta-karoten. Ponadto ekstrakt z soku Aloe Vera oraz liści poprawia wchłanianie zarówno witaminy C jak i witaminy E.

Aloe vera dostarcza również 19 z 20 koniecznych nam aminokwasów ( w tym siedem z ośmiu najbardziej kluczowych). Zawiera enzymy trawienne – amylazę, która rozkłada skrobię i cukier oraz lipazy, które rozkładają tłuszcze.

Aloes jest stosowany w medycynie od tysięcy lat. Jeden z najpotężniejszych antycznych władców – Hannibal prowadził wojnę w Afryce Północnej około 1750 p.n.e. w celu kontrolowania obszarów jego występowania. Tradycyjnie aloes był stosowany w leczeniu oparzeń, wypadaniu włosów, trądziku, infekcji skóry, hemoroidach, zapaleniach zatok i żołądkowo-jelitowych, jark również zwykłych siniaków, oparzeń i ukąszeń owadów.

barbadensis

Aloe barbadensis

Jego niesamowite zastosowanie farmakologiczne obejmują działania przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antyoksydacyjne i przeciwgrzybiczne.

Oto zaledwie siedem z jego niesamowitych możliwości leczniczych.

1. Działanie przeciwzmarszczkowe

Aloes jest popularnym składnikiem kosmetyków poprawiających kondycję skóry. Jednak badania przeprowadzone w 2009 roku wykazały, że również doustne stosowanie wpływa na zmniejszenie się zmarszczek.

W badaniu uczestniczyło 30 kobiet po 45 roku życia, którym dano żelowy preparat z aloesu do stosowania jako suplement diety. Jedna grupa otrzymała dawkę 1200 mg na dzień, druga trzy razy tyle – 3600 mg. Po 90 dniach kuracji lekarze stwierdzili, że u obydwu grup stan zmarszczek na twarzy znacząco się poprawił, a w grupie z wyższą dawką poprawiła się również elastyczność twarzy.

Naukowcy odkryli, że aloes wpływa na zwiększone wytwarzanie kolagenu, co prowadzi do lepszego wsparcia strukturalnego skóry i mniejszej ilości zmarszczek. Stwierdzili również, że aloes zmniejsza aktywność genu, który powoduje, że kolagen jest podatny na uszkodzenia.

2. Łuszczyca i choroby skóry

Szwedzcy naukowcy odkryli, że kremy zawierający aloes są skuteczne w leczeniu łuszczycy.

Przeprowadzili oni podwójnie ślepe testy, z kontrolną grupą placebo na liczbie 60 pacjentów z łuszczycą. Pacjentom podawano albo wyciąg z aloesu (w stężeniu 0,5%) w kremie lub krem placebo do stosowania trzy razy dziennie, przez pięć kolejnych dni w tygodniu. Badanie trwało 16 tygodni, z zaledwie czterema tygodniami aktywnego leczenia i 12 miesiącami obserwacji.

Pod koniec badania, krem aloesowy wyleczył 25 z 30 pacjentów z łuszczycą czyli 83,3% badanych. Natomiast tylko dwóch spośród 30 pacjentów, czyli zaledwie 6,6%, z grupy placebo doświadczyło poprawy zdrowia.

3. Rak skóry

Aloes może także zapobiegać rakowi skóry. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Belgrade School of Medicine wykazały, że aloes i jego składniki hamują proliferację komórek skóry, która towarzyszy czerniakowi.

Naukowcy napromieniowywali ludzkie komórki skóry do symulowania uszkodzeń słonecznych i inicjowali proces proliferacji, który prowadzi do nowotworów skóry. Okazało się, że traktowanie komórek aloe-emodynami, składnikami aloesu, znacząco zatrzymało proces proliferacji. Potwierdziło to zdrowotne korzyści aloesu w hamowaniu progresu nowotworu po ekspozycji na słońce.

Ale dobroczynne efekty powstrzymywania raka nie ograniczają się jedynie do skóry. Badania pokazują także, że aloes może pomóc w profilaktyce raka szyjki macicy. Badania Asian Pacific Journal of Cancer Prevention wykazały, że kremy zawierające aloes, kurkumę i figi są skutecznym sposobem na leczenie infekcji wirusowych brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy.

Naukowcy przebadali grupę kobiet z HPV, u które jeszcze nie rozwinęły się nowotwory dużego stopnia ale tzw. stany przedrakowe. Spośród kobiet, które stosowały krem do pochwy przez kolejnych 30 dni, 87,7% wyleczyło się z zakażenia HPV.

4. Zapalenia dziąseł

Skuteczność aloesu została również stwierdzona w leczeniu choroby zapalnej dziąseł. Dodając wyciągu z aloesu do pasty do zębów lub płynu do płukania ust zauważyć można poprawę stanu przyzębia oraz poprawę w ich narastaniu.

Używanie soku z aloesu do płukania jamy ustnej także redukuje płytkę nazębną, gromadząca się na zębach. W badaniu z udziałem 300 osób w Indiach, naukowcy porównali skuteczność 100% soku z aloesu z grupą placebo oraz płynem z chlorheksydyną. (Płyny chemiczne nie mogą być stosowane długotrwałe ze względu na efekty uboczne, takie jak zaburzenia smaku i czucia, barwienie języka, reakcje nadwrażliwości i toksyczność.)

Pod koniec badania wykazano, że wyciąg z soku z aloesu działał tak samo dobrze w zwalczaniu płytki nazębnej jak chemiczny płyn, ale bez żadnych skutków ubocznych. Był również znacznie skuteczniejszy niż placebo.

Sok z aloesu jest także skuteczny w rozwiązywaniu wielu innych problemów dentystycznych jak zapalenia dziąseł, owrzodzenia jamy ustnej z powodu radioterapii oraz ustnego liszaja płaskiego (OLP). OLP jest przewlekłym stanem zapalnym, który wpływa na błony śluzowe wewnątrz jamy ustnej. Pojawia się jako białe, koronkowe plamy, czerwone, opuchnięcie tkanek lub otwarte rany, które mogą powodować pieczenie i ból.

5. Wydalanie oraz praca jelit

Stosując doustnie żel z aloesu zmniejszają się objawy tzw. jelita drażliwego, w ciągu zaledwie czterech tygodni.

W podwójnie ślepym, badaniu z grupą kontrolną placebo wykazano, że stosowanie 100 ml żelu z aloesu dwa razy dziennie poprawiło stan pacjentów z zapaleniem jelita grubego o 30 do 47%, w porównaniu z 7-14% w przypadku grupy placebo.

6. Cukrzyca

Aloes pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.

W jednym z badań pięciu pacjentów chorych na cukrzycę insulino-zależną, otrzymywali dziennie pół łyżeczki suszonego soku z aloesu w terapii od 4 do 14 tygodni. Poziom glukozy we krwi na czczo spadł u każdego z pacjentów średnio o 122 punktów bez zmiany masy ciała. Na tej podstawie badacze odkryli, że aloes zawiera środek hipoglikemizujący, który obniża poziom glukozy we krwi.

7. Leczenie ran

Opatrunki z wyciągiem z aloesu stosowane po zabiegu cesarskiego cięcia zwiększają efektywność gojenia w ciągu pierwszych 24 godzin od zbiegu – stwierdzono podczas badania przeprowadzonego na 90 kobietach w Iranie.

Wstępne nigeryjskie badania 30 pacjentów ze świerzbem wykazały, że żel z aloes jest tak samo skuteczny jak balsam z benzoesanem benzylu w leczeniu świerzbu.

Żel z aloesu również okazał się bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia pacjentów z infekcjami i liszajami sromu.