8 lat temu

Zobaczcie jak cywilizacja wyniszcza nasza planetę

Człowiek tworzy cywilizację od zaledwie 6 tysięcy lat. Ten czas to ciągła eksploatacja przyrody i jej zasobów naturalnych, która stale przyspiesza w miarę naszego rozwoju.

Rewolucja przemysłowa osiągnęła w XX wieku poziom pozwalający na jeszcze większą intensyfikację destruktywnych działań, a powojenny boom potroił w przeciągu stulecia liczbę ludzi na ziemi, zmieniając krajobraz naszej planety w sposób, który nie jest już możliwy do odwrócenia.

10. Tokio

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-1

Jeśli źle czujesz się w tłumie, Tokio nie jest miejscem dla ciebie. Jest to najbardziej zaludnione miasto na świecie liczące 37,8 milionów mieszkańców, żyjących na 13 tysiącach kilometrów kwadratowych.

Pod względem zabudowy jest drugim co do wielkości miastem na świecie, co jest o tyle imponujące, że znaczna część miasta została wybudowana po II wojnie światowej. Przed wojną większość budynków było drewnianych, jednak na skutek amerykańskich nalotów zabito między 80 a 130 tysięcy ludzi oraz zrównano z ziemią powierzchnię ponad 400 km kwadratowych miasta.

Po zakończeniu działań wojennych w Tokio żyło 9, 3miliona osób, co oznacza, że miasto przyjęło kolejnych 28 i pół miliona osób w latach ’70 –tych.

9. Kopalnia Rio Huaypetu, Peru

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-2

Z czego wynika wysoka wartość złota? Głównie z faktu, że jest rzadkim surowcem oraz dlatego, że jego relatywnie niska temperatura topnienia pozwala na łatwe formowanie z niego obiektów. Te dwa czynniki sprawiły, że od ok. 550 lat przed naszą erą złoto zaczęło spełniać funkcję waluty, pozostając do dzisiaj cennym kruszcem.

Z powodu pragnienia złota ludzie przez wieki byli skłonni dewastować i zanieczyszczać ziemię w celu pozyskania kruszcu. Jednym z najbardziej dotkniętych działalnością wydobywczą miejsc jest kopalnia Rio Huaypetu w miejscowości Manú na terenie Peru.

W szczytowym okresie wydobycia (w większości nielegalnego), aż dwa procent całych światowych zasobów pochodziła właśnie z tej kopalni. Wydobycie doprowadziło do całkowitego wylesienia w obszarze, który niegdyś był lasem deszczowym. Co gorsza na skutek wydobycia doszło do zatrucia gleby oraz okolicznych rzek rtęcią.

8. Manhattan

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-3

Nowy Jork jest kolejnym najbardziej zaludnionym obszarem na ziemi z zagęszczeniem wielkości 115,3 osób na kilometr kwadratowy. Jednak dzisiejsze czasy nie są tymi najgorszymi. W 1910 roku na powierzchni 60 kilometrów kwadratowych żyło ze sobą 2,3 miliona osób, dzisiaj na terenie tej samej dzielnicy jest to zaledwie 1,63 miliona.

Manhattan znany jest również z wykorzystania nieomal każdego metra kwadratowego pod zabudowę. W efekcie miasto ma drugą najniższą liczbę przestrzeni zielonych w całych Stanach. Może za to pochwalić się jednym z najsłynniejszych parków świata – Central Parkiem na górnym Manhattanie. 3 kilometry kwadratowe zieleni w samym sercu betonowej dżungli pokazuje, jak skutecznie udało się opanować to terytorium od czasu, gdy w 1624 roku Holenderska Kompania Zachodnioindyjska wysłała tu zaledwie 30 rodzin do pracy i zarządzania wyspą.

7. Rocinha w Rio de Janerio

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-4

Na terenie Ameryki południowej znajdują się najbardziej zaludnione slumsy świata. W dzielnicy Rocinha w Rio de Janerio żyje blisko 250 tysięcy osób, stłoczonych zaledwie na powierzchni 2,2 kilometrów kwadratowych – to mniej niż powierzchnia Central Parku!

Poza największymi slumsami w Rio de Janeiro ulokowane są także jedne z najbardziej prestiżowych i luksusowych wieżowców na świecie. To proste zestawienie pokazuje rozwarstwienie społeczne kraju, w którym rzesze biedoty spotykają się z niesamowitym bogactwem.

6. Athabasca Oil Sands

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-5

Kanada jest piątym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie. Większość z 4800 wytwarzanych dziennie baryłek ropy, pochodzi z Athabasca Oil Sands w Alberta, które jest trzecim co do wielkości basenem ropy na świecie. Większe zasoby mają tylko Arabia Saudyjska i Wenezuela.

Piaski bitumiczne są mieszaniną wody, gliny i bitumu. Bitumen jest pół stałą substancją olejową, znajdującą się przeważnie pod powierzchnią ziemi. Największym problemem wydobycia jest ilość rafinacji (procesów oczyszczających), przez które musi przejść. Proces ten generuje dużą emisje CO2. Oleje pozyskiwane z piasków bitumicznych wymagają najbardziej zaawansowanych procesów rafinacji, co czyni je najbardziej nieprzyjaznym dla środowiska sposobem pozyskiwania ropy.

5. Hodowla bydła, Colorado

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-6

Oto widok z powietrza na znajdującą się w Teksasie hodowlę bydła. Czerwony płyn, wyglądający jak krew, jest w rzeczywistości laguną odchodów. Zbieranie odchodów w formie tzw. basenów beztlenowych jest powszechną w USA praktyką przechowywania zanieczyszczeń, powstałych podczas hodowli trzody chlewnej.

Problemem jest zbyt duże przepełnienie oraz nieszczelność basenów, które stanowią zagrożenie dla sąsiadujących obszarów, baseny mogą zatruwać glebę oraz uwalniać trujące gazy do środowiska.

4. Colorado Springs

HUDSON MAY 02:Hudson, Colorado. May 02. 2014. (Photo by Hyoung Chang/The Denver Post)

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-7a

Największe na świecie śmietnisko opon w Kuwejcie

Choć może być ciężko to dojrzeć, te czarne odpady to opony. Wysypiska w Colorado Springs i Huston są domem dla wszystkich opon samochód osobowych i ciężarowych w Ameryce. Oczywiście ten rodzaj wysypisk jest wysoce niebezpieczny z powodu zagrożenia pożarowego, prócz tego opony stają się schronieniem dla węży, szczurów i komarów, czyniąc z nich centra rozprzestrzenienia się szkodników.

3. Betsiboka, Madagaskar

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-8

Kosmonauci twierdzą, że widok ujścia rzeki Betsiboka z kosmosu wygląda jakby Madagaskar krwawił wprost do oceanu indyjskiego.

Jest to ujście największej rzeki na wyspie, a czerwony kolor spowodowany jest erozją gleby. Erozja postępuje natomiast w efekcie intensywnej wycinki lasów, głównie lasów deszczowych. W ostatnich dekadach większą erozję spowodował agresywny wyrąb lasów, niż uderzające w wyspę tropikalne sztormy!

Erozja jest niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ nie dość, że powoduje utratę ziem możliwych do upraw, to dodatkowo ziemia spływająca z wodami w górę rzeki powoduje osady, które blokują drogi wodne. W efekcie wpływa to na życie w przybrzeżnych wodach oceanów.

2. Mexico City

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-9

Meksyk jest 10 najbardziej zaludnionym miastem na świecie z 22,2 milionami mieszkańców zarejestrowanych w obszarze metropolitalnym. Gęstość zaludnienia wynosi tu 183 osób na kilometr kwadratowy, tylko niewielka część populacji jest przedstawiona na powyższym zdjęciu.

Na zdjęciu widoczne są przedmieściach miasta, które w przeszłości walczyły z problemami infrastrukturalnymi. Domy zostały zbudowane po prostu – jak pozwalał na to kształt terenu, zamiast z użyciem plan urbanistyczny, co doprowadziło do masowego rozrostu miasta.

1. New Delhi

cywilizacja-wyniszcza-planete-ciekawe-10

Z liczbą 22 milionów ludzi w obszarze metropolitalnym, New Delhi jest drugim co do wielkości miastem na świecie. Jest również 13 najbardziej zaludnionym miastem na ziemi. Dwie z najbardziej zatłoczone dzielnice to Santosh Park i Uttam Nagar, które są ulokowane po zachodniej stronie miasta.

Jeśli uważasz, że to zdjęcie jest w jakiś sposób fałszywe lub przerobione sprawdzić w Google Maps.