8 lat temu

Najlepiej przebadany mózg w historii

najlepiej-przebadany-mozg-3

Przez półtora roku pracownik Uniwersytetu Stanford, Russell Poldrack, poddawał się regularnemu badaniu mózgu przy pomocy rezonansu magnetycznego. Skanując swoją głowę w każdy wtorek i czwartek przez 10 minut ustanowił rekord – jego mózg jest obecne najlepiej przebadanym mózgiem  w historii.

Badania pozwoliły już na wysuniecie pierwszych zaskakujących wniosków, na temat wpływu kofeiny na łączność półkul mózgowych.

Celem długoterminowych badań było lepsze zrozumienie działania ludzkiego konektomu – czyli mapy wszystkich powiązań neuronowych w mózgu oraz stworzenie kompleksowej mapy, pokazującej jak poszczególne części komunikują się ze sobą.

Dodatkowo badacz pobierał sobie raz w tygodniu krew, aby zbadać powiązania między funkcjonowaniem mózgu, a ekspresją genów we krwi.

090723082427_1_900x600

Russell Poldrack

„Teraz kiedy dysponujemy już tymi wszystkimi danymi możemy zbadać, w jaki sposób poszczególne regionu mojego mózgu komunikowały się ze sobą oraz przeanalizować jak połączenia te zmieniały się w czasie” skomentował Poldrack.

Jednym z pierwszych widocznych efektów jakie wykryto, był zaskakująco duży wpływ, jaki na mózg miały śniadanie oraz poranna kawa. We wtorki badacz skanował swój mózg przed wypiciem porannej kawy. Okazało się, że łączność w umyśle wolnym od kofeiny wygląda zupełnie inaczej niż po kawie. Szczególnie w przypadku połączeń między rejonami odpowiedzialnymi za widzenie oraz systemem somatosensorycznym, który odpowiada za odczuwanie poszczególnych bodźców zmysłowych.

najlepiej-przebadany-mozg-2

Jak szybko wywnioskowano na podstawie wyników, największy wpływ na poprawę komunikatywności w mózgu miało to, czy naukowiec zjadł śniadanie oraz czy wypił kawę.

„To zaskakujące ale okazuje się, że kofeina radykalnie zmieniała stopień łączności w mózgu”.

Co ciekawe przez 18 miesięcy trwania projektu, łączność w mózgu naukowca była niezwykle spójna. Jak zapewnia badany, może to zawdzięczać zrównoważonym stanom emocjonalnym.

„Na ogół jestem bardzo szczęśliwą osobą. Mój pozytywny nastrój jest prawie zawsze na wysokim poziomie. Natomiast prawie nigdy nie bywam negatywny. Byłoby jednak interesujące móc skanować umysły ludzi z szerszą zmiennością emocjonalną, aby zobaczyć jak u nich będzie z łącznością”.

Zespół badający dane udostępnił wszystkie zebrane materiały w internecie wraz z narzędziami przygotowanymi do ich analizy. Mają nadzieję, że inni naukowcy wykorzystają materiały by wzbogacić wyniki badań.

„Ten zestaw wyników jest trudny do analizy ponieważ ciężko ocenić, czy coś jest prawdziwe czy jest tylko szumem, mając wyniki tylko jednego człowieka. Istnieje jednak potencjał osiągnięcia naprawdę interesujących wyników”.

Wyniki rezonansu magnetycznego Russella Poldrack możecie znaleźć tutaj.