9 lat temu

Założyciele Pumy i Adidasa byli braćmi …i nazistami

Untitled-16
Rok 1970. Za chwilę rozpocznie się finał mistrzostw świata w piłce nożnej. Sędzia jest gotowy aby odgwizdać rozpoczęcie meczu, jednak Pelé go powstrzymuje. Ma prośbę – chciałby jeszcze zawiązać sznurowadło w jednym ze swoich butów. Klęka, sznurując buty, a cały świat na ekranach swoich telewizorów widzi zbliżenie butów piłkarza. Są to buty od Pumy. Pelé dostał za to 120 tysięcy dolarów.

Zostało to odebrane jako niepodważalny triumf Pumy nad Adidasem – jej odwiecznym rywalem. Obie firmy zaciekle walczyły na rynku od długiego już czasu. Jej początek ma miejsce jeszcze przed Drugą Wojną Światową.

Dwóch braci Adolf „Adi” Dassler i Rudolf „Rudi” Dassler rozpoczęli produkcje butów w roku 1924 jako Gebrüder Dassler w swoim rodzinnym miasteczku Herzogenaurach.  Podczas letniej olimpiady w 1936 roku zarówno Niemcy jak i Amerykanie korzystali z ich obuwia. Jesse Owens – czarnoskóry amerykański lekkoatleta w butach Dasslerów zdobył cztery złote medale, co przyczyniło się do sukcesu firmy. Gdy Hitler doszedł do władzy w 1933 roku, bracia wstąpili do Partii Nazistowskiej, a ich buty pojawiły się na nogach żołnierzy Wehrmachtu.

Wszystko zmieniło się z nadejściem Drugiej Wojny Światowej. Rudi dostał powołanie do wojska i walczył na terenie Polski, podczas gry Adi został w rodzinnym mieście i produkował buty dla żołnierzy. Rudolf nie był zadowolony z tej sytuacji i po części obwiniał za nią brata. W roku 1943 podczas alianckiego bombardowania Adi wraz z żoną zbiegli do schronu, jednak był tam już jego brat z rodziną. Widząc to Adolf powiedział „Te dranie znowu tu są”, w nawiązaniu do alianckich bombowców, jednak Rudolf był pewien, że chodziło właśnie o jego rodzinę. Sytuację pogorszył jeszcze fakt, że niedługo po tym, Rudi został pojmany przez Amerykanów i oskarżony o przynależność do SS. Również w tym wypadku był przekonany, że wydał go jego brat.

Niedługo po wojnie, w 1947 drogi braci rozeszły się. Adolf założył firmę Adidas, będącą połączeniem pierwszych 3 liter imienia i nazwiska, natomiast Rudolf założył firmę Puma. W tym czasie całe miasto Herzogenaurach było podzielone. Ludzie opowiadali się albo za sympatią z Adidasem, albo za Pumą. Rozpoczął się konflikt, który nigdy nie został zażegnany. Obaj bracia zmarli w latach 70. i zostali pochowani na tym samym cmentarzu. Jednak tak daleko od siebie, jak było to możliwe.