12 miesięcy temu

7 ciekawostek o adaptogenach

Adaptogeny

Adaptogeny to rośliny zielarskie, które w ostatnich latach stały się przedmiotem zainteresowań wielu osób. Choć wydają się stosunkowo nowym odkryciem, to w rzeczywistości ich działanie redukujące stres opisano kilkadziesiąt lat temu w ZSRR. Posiadają one wiele cennych właściwości prozdrowotnych, dlatego lokalne społeczności wykorzystują je od wieków, aby wspomóc swój organizm. W niniejszym artykule przedstawiono 7 ciekawostek o adaptogenach.

1. Odkrycie adaptogenów w ZSRR

Wprawdzie suplementy z adaptogenami zyskały popularność stosunkowo niedawno, ale te wyjątkowe rośliny radzieccy naukowcy opisali już kilkadziesiąt lat temu. Rada Komisarzy Ludowych chciała prześcignąć Zachód we wskaźnikach ekonomicznych. Aby uzyskać upragniony wynik, postanowiła podnieść wytrzymałość robotników i żołnierzy. Botanicy zostali zobligowani przez aparat państwowy do znalezienia substancji zwiększających wydolność organizmu. Szeroko zakrojone badania zakończyły się sukcesem. Z ponad 4000 gatunków roślin poddanych analizie 12 wykazywało pożądane właściwości. Od łacińskiego słowa „adaptare”, które tłumaczy się jako „przystosowywać”, nazwano je adaptogenami.

2. Adaptogeny na olimpiadzie

Odkrycie naukowców dość szybko znalazło praktyczne zastosowanie. Niektóre kraje, w tym ZSRR, zaczęły wykorzystywać adaptogeny w celu uzyskania lepszych wyników sportowych. Wspomniane rośliny przyjmowali zawodnicy, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Radzieccy sportowcy zdobyli na nich najwięcej złotych medali, pozostawiając Amerykanów daleko w tyle. Dziś suplementy z adaptogenami stosują osoby, które stawiają na regularną aktywność fizyczną, ponieważ zwiększają wytrzymałość i wydolność organizmu.

Więcej na temat adaptogenów znajdziesz na: https://mothersprotect.com/pages/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia

3. Adaptogeny w walce ze stresem

Nie bez powodu w ostatnich latach obserwuje się zwiększony popyt na adaptogeny. Wiele osób doświadcza silnego stresu oksydacyjnego, fizjologicznego i emocjonalnego. Wpływa on destrukcyjnie na organizm, ponieważ coraz częściej ma charakter przewlekły. Kortyzol, który oddziałuje tylko przez chwilę, mobilizuje wszystkie siły, aby stawić czoła przejściowym trudnościom i zagrożeniom. Kiedy utrzymuje się w wysokim stężeniu przez dłuższy czas, zaburza funkcje ustroju. Pojawiają się nie tylko problemy z koncentracją, bezsenność, spadek nastroju, ale też dysfunkcje układu immunologicznego. Organizm staje się podatny na infekcje. Chroniczny stres zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, w tym powstania niebezpiecznych zmian w piersiach. Adaptogeny normalizują stężenie kortyzolu, dzięki czemu redukują napięcie nerwowe i wspomagają profilaktykę niektórych chorób.

4. Nietoksyczność adaptogenów

Rośliny, które zyskały status adaptogenów, zostały dokładnie przebadane przez botaników. Radzieccy naukowcy podawali je pracownikom kopalń na Syberii oraz kierowcom ciężarówek. Jednym z kryteriów klasyfikacyjnych jest ich nietoksyczność. Oznacza to, że adaptogeny nie powodują uzależnienia, nie otumaniają, nie wykazują też właściwości odurzających. Wspierają natomiast organizm w przywróceniu homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi.

5. Ashwagandha jako naturalne wsparcie równowagi hormonalnej u kobiet

Ashwagandha, w Polsce znana też jako witania ospała i indyjski żeń-szeń, jest jednym z najpopularniejszych adaptogenów. Rośnie w południowej części Azji, czyli w części kontynentu, który boryka się z suszą. Obfituje w cenne substancje, które m.in. wspierają równowagę hormonalną u kobiet. Ashwagandhę stosuje się wspomagająco przy zespole policystycznych jajników oraz problemach z zajściem w ciążę. Jednocześnie indyjski żeń-szeń wycisza i ułatwia zasypianie.

6. Gotu kola w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała

Gotu kola to kolejny popularny adaptogen, który w Polsce jest bardziej znany jako wąkrotka azjatycka. Wspomaga syntezę kolagenu, czyli białka strukturalnego skóry, mięśni, stawów i naczyń krwionośnych. Ponadto dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy zapobiega stresowi oksydacyjnemu, który przyspiesza procesy starzenia się. Z tego powodu gotu kolę znajdziemy w wielu kosmetykach – kremach przeciwzmarszczkowych i antycellulitowych balsamach do ciała.

7. Korzeń maca na poprawę libido

Korzeń maca, czyli pieprzyca peruwiańska, był stosowany już przez Inków. Można go spotkać wysoko w Andach, gdzie musiał poradzić sobie z mało żyzną, skalistą glebą. Przetrwał, ponieważ wykształcił mechanizmy adaptacyjne, które zapewniły mu przewagę ewolucyjną. Zażywa się go wspomagająco przy spadku libido, gdyż wspiera sprawność seksualną.

Wybierając suplementy z adaptogenami, warto postawić na produkty Mother`s Protect. Ta polska firma zielarska korzysta z najwyższej jakości surowców oraz sprawdzonych technologii.