3 lata temu

Czym jest bajkoterapia i jakie korzyści daje w pracy z dziećmi?

Bajkoterapia

“Za górami, za lasami..” – kto z nas nie pamięta tego zwrotu, który w dzieciństwie oznaczał jedno – czas na bajki! Wspólny czas spędzony z rodzicami na czytaniu lub oglądaniu bajek czasami przez śmiech prowadził do łez, ale z drugiej strony – kształtował wiedzę o otaczającym nas świecie. To dzięki tym wyjątkowym opowiadaniom dzieci poznają podstawowe emocje i dowiadują się jak rozwiązać trudne sytuacje. Bajkoterapia bawi, uczy i wychowuje – co należy o niej wiedzieć?

Dlaczego czytanie dla dzieci jest ważne?

Dzieci w wieku od 3 do 9 lat są bardzo wrażliwe. Ich psychika jest podatna na bodźce zewnętrzne, a niestety nie da się ukryć, że niektóre uczucia, szczególnie te negatywne mogą prowadzić do problemów z prawidłowym rozwojem. Dlatego na tym etapie rozwoju ogromną rolę odgrywa bajkoterapia. Regularne spędzanie czasu z książką rozwija w maluchach zdolność do pozytywnego myślenia i sprawia, że dziecko w przyszłości jest w stanie stawić czoła wielu przeciwnościom losu. Jak to możliwe? To wszystko za sprawą utożsamiania się z bohaterami literatury dziecięcej, w której pociechy są w stanie dostrzec siebie.

Bajkoterapia i jej rola

Bajkoterapia to terapia przez bajki. To nic innego jak wykorzystywanie literatury do stymulacji rozwoju malucha. Odpowiednio dopasowane opowieści pomagają dzieciom przezwyciężyć trudne sytuacje emocjonalne poprzez pokazanie konkretnych rozwiązań. Co więcej, bajkoterapia to również świetna metoda relaksacyjna. Każdy rodzic doskonale wie o tym, że pewne historie świetnie wyciszają maluchów przed snem. Warto w tym miejscu dodać, że terapia za pomocą bajek świetnie redukuje napięcie np. po dniu pełny wrażeń i buduje pozytywny obraz świata w oczach dziecka.

Do zalet bajkoterapii można zaliczyć m.in:

  • oswajanie się dziecka z trudnymi sytuacjami i przygotowanie do rozwiązywania problemów,
  • lepsze poznanie swoich emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych,
  • rozwój empatii,
  • naukę pozytywnego myślenia,
  • wzmocnienie wiary w siebie, a co za tym idzie podniesienie samooceny.

Bajkoterapia

Jak czytać?

W przypadku bajkoterapii niezwykle ważny jest sposób czytania. Dlatego warto obserwować malucha oraz jego reakcje. Dorośli powinni zwracać uwagę na to, co warto zaakcentować. W żadnym wypadku nie należy przerywać czytania lub kończyć go w połowie opowieści. Gdy książka zostanie zamknięta, maluch powinien sam rozpocząć pogadankę na temat bajki. Warto wtedy dokładnie i ze szczegółami odpowiadać na jego pytania.

Jak rozpoznać bajki terapeutyczne?

Wbrew pozorom nie każdą bajka posiada cechy terapeutyczne. Jednak w księgarniach można znaleźć pozycje, które spełniają tę funkcję. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, wybierając opowieści terapeutyczne? Po pierwsze, miejsce akcji powinno być znajome dla malucha. Ważne jest to, aby główny bohater borykał się z podobnymi problemami i znalazł na nie rozwiązanie w trakcie opowiadania. Bajka terapeutyczna powinna także charakteryzować się obszernym opisem konkretnego problemu, dzięki temu maluch będzie w stanie odkryć przyczynę swojego zachowania. Najważniejsze jest jednak szczęśliwe zakończenie historii. Na skutek tego dziecko buduje w swoich oczach pozytywny obraz świata.

Nie trzeba sięgać po liczne badania czy publikacje naukowe, aby dowiedzieć się, że czytanie korzystnie wpływa na rozwój – nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Z uwagi na to warto regularnie sięgać po książki, aby docenić ich wartości dydaktyczne i terapeutyczne.