4 lata temu

4 proste, kreatywne sposoby na ciekawe zdjęcia

Jeśli z jakiegoś powodu izolujesz się w domu ze swoją rodziną, jest to idealna okazja na poćwiczenie lub udoskonalenie swoich umiejętności fotograficznych przy pomocy najczęściej używanego przez nas urządzenia – smartphone. Istnieje wiele sposobów na wyćwiczenie kreatywnego zacięcia fotograficznego w domu za pomocą dowolnego modelu telefonu. Całodniowe oglądanie tych samych seriali i filmów może znudzić, a brak zajęcia to często pierwszy krok w znalezieniu ciekawego, kreatywnego pomysłu. Oprócz skupienia się na swoim umyśle, nauczenie się nowych umiejętności może być przydatne także po etapie domowego leniuchowania. Zebraliśmy dla was kilka ciekawych pomysłów na kreatywne wyzwania które można zrobić za pomocą telefonu bez konieczności wychodzenia z domu.

Stwórz kreatywną multiekspozycję!

Pomysły na fotografie smartphonem w domu są różne, nieraz wpadamy na genialny pomysł który następnie przepada z powodu braku chęci. Jeśli jednak jesteśmy pełni energii, multiekspozycja będzie idealnym, kreatywnym rozwiązaniem!

Multiekspozycja to jedna z bardziej oryginalnych i ciekawszych zabaw fotograficznych jakie możemy zrobić przy pomocy telefonu. Na czysto teoretycznym poziomie, chodzi o połączenie kilku fotografii w jedną, nawet za pomocą telefonu, osiągając niebotyczne możliwości w ukazaniu swojej kreatywności. W zwykłych aparatach, efekt multiekspozycji tworzony jest za pomocą wielokrotnego naświetlania tego samego zdjęcia w ramach stworzenia efektu połączenia kilku, wyróżniających się elementów często znajdujących się na zupełnie innym kadrze dzięki długiemu czasowi naświetlania i możliwości zmiany pozycji aparatu w trakcie wykonywania zdjęcia lub także ukazania zmian położenia, np. księżyca. Dziś nauczymy się, jak zrobić to w domowym zaciszu.

Ciekawym pomysłem będzie połączenie kilku zdjęć w różnych pozach w jedno, dziejące się w tym samym miejscu, dzięki temu można przedstawić tą samą osobę w różnych miejscach na jednym kadrze. Nie wymaga to wielkiej wprawy, jednakże początkowo może być lekkim wyzwaniem.

Jak wykonać multiekspozycję?

  • Umieść telefon na statywie;
  • Wybierz ulubione efekty obiektywu w ustawieniach aparatu;
  • Ustaw stoper aparatu na 10/20 sekund aby mieć chwilę na zmianę pozycji;
  • Odpowiednio ustaw się w kadrze;
  • Kiedy aparat zacznie mierzyć czas pomiędzy następnymi ujęciami, zmień pozycje;
  • Połącz zdjęcia w jedno ujęcie przy pomocy programów graficznych na smartphonie lub swoim komputerze, przez proste umieszczenie jednej warstwy na drugiej przy zastosowaniu efektów ekspozycyjnych. Warto wiedzieć, że niektóre smartphony posiadają fabrycznie ustawienia multiekspozycyjne.

Sztuka domowego portretu

Utknięcie w domu to także świetny moment na udoskonalenie fotografii portretowej. Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcie swojemu dziecku, członkowi rodziny, współlokatorowi czy nawet swojemu uroczemu zwierzakowi, wokół ciebie zawsze można znaleźć interesujące momenty i tematy mogące posłużyć w celu wykonania portretu. Jeśli jednak chcesz poćwiczyć autoportret, nie ma problemu, skorzystaj z trybu selfie, albo umieść telefon na statywie i wybierz swój idealny kadr. Rozejrzyj się także po domu, często nie jesteśmy świadomi bogactw jakie mamy na swoim „podwórku”, skorzystaj z tylu elementów codziennego użytku ilu potrzebujesz, aby uzyskać najbardziej klarowną i unikalną tematycznie atmosferę portretu.

Eksperymenty z oświetleniem to kolejny polecany sposób na kreatywne portrety. Naturalne światło jest oczywiście najlepszym wyborem jeśli chcemy stworzyć portret naturalny, pozbawiony abstrakcyjności formy, jeśli jednak posiadamy fajnie wyglądające, przyciemnione miejsce, lampki LED i dużo kreatywności, nie sposób nie skonstruować futurystycznego zdjęcia lub ciekawej, pełnej magii sesji portretowej pomiędzy pokrytymi światłem słonecznym roślinami. Jedynie nasza własna kreatywność tworzy w przypadku portretów jakiekolwiek ograniczenia. Do dzieła!

Martwa natura w domowym wydaniu

Martwa natura może obejmować wiele różnych rodzajów ujęć – od jasnych i przestronnych kadrów gdzie każdy detal jest uwypuklony, po przestronne, zajmujące całą szerokość obiektywu ujęcia góry pomidorów, pokrojonej sałaty, smacznego posiłku czy przedmiotów codziennego użytku jak kontrolery do gier, książki, czy nawet łyżeczki i widelce. Zawsze można także stworzyć coś kreatywnego i unikalnego z zastosowaniem całego domowego arsenału, a następnie podzielić się swoimi efektami w social mediach.

Zasady poprawnego oświetlenia przy martwej naturze są takie same jak w przypadku tworzenia portretów. Używaj okien tam, gdzie jest to możliwe, ponieważ to one dają najjaśniejsze, najbardziej naturalne źródło światła w domu.

Fotografując produkty spożywcze często stosuje się lampy które jak najbardziej przypominają światło słoneczne, ponieważ jest ono najbardziej przystępnym dla ludzkiego oka rodzajem światła. Bawiąc się miejscami oraz kadrami można wykonać małe dzieła sztuki, którymi warto się podzielić, oraz traktować jako kolejny etap doskonalenia się w robieniu zdjęć przy pomocy smartphone.

 

Dodatkowe efekty do twoich zdjęć

Jeśli potrzebujesz dodatkowego zastrzyku efektów w swoich zdjęciach, nie bój się pobrać na swój telefon, niezależnie czy jest to telefon z system iOS czy Android oprogramowania które posłuży edytowaniu twoich zdjęć. Często też, można pokusić się o zakup oprogramowania komputerowego, wyspecjalizowanego w przerabianiu wykonanych przez nas zdjęć i dowolnej manipulacji wykonanym przez nas materiałem. Stosując, chociażby program Adobe Lightroom jesteśmy w stanie zmienić wykonane zdjęcia z profesjonalną precyzją i mnogością efektów graficznych.

Nie bójmy się testować nowych rzeczy, pomysły na fotografie smartphonem w domu czekają na to by je wykorzystać i zmienić popołudniową nudę w domu na coś niezwykłego i często dobrze wspomnianego. Nauka idąca w parze z zabawą to wspaniała okazja do rozwoju hobby jakim jest fotografia, oraz szlifowania swoich umiejętności, poznając przy tym otaczający nas świat na nowo. Więcej inspiracji znajdziesz na stronie fotojoker.pl.