Serwer współdzielony, VPS czy dedykowany?

 

Zakładasz stronę WWW, sklep internetowy, wizytówkę twojej firmy czy po prostu bloga? Potrzebujesz usługi serwerowej, na której zostaną umieszczone pliki systemu CMS czy inne? Do wyboru masz kilka rodzajów takich usług. Na jakie powinieneś postawić i co powinno mieć kluczowe znaczenie?

Rodzaje usług serwerowych

Usługi serwerowe, zwane również hostingowymi, dzielimy na kilka rodzajów. Najprostszą i najtańszą jest serwer współdzielony, mamy również do wyboru serwer VPS oraz serwer dedykowany. Różnią się one nie tylko parametrami, ale również przeznaczeniem. Co warto o nich wiedzieć? Co wyróżnia te usługi na tle pozostałych?

  • Serwer współdzielony – najprostsza i jednocześnie najtańsza usługa serwerowa jest dla większości webmasterów pierwszą, z jakiej korzystają. W tym przypadku wszystkie zasoby jednej maszyny dzielone są pomiędzy wielu użytkowników. Może ich być np. 1000. Każdy z nich ma przydzieloną określoną ilość tych zasobów, której nie mogą przekroczyć. W razie ich przekroczenia administrator może zablokować konto takiego użytkownika lub zaproponować mu skorzystanie z usługi o wyższych parametrach. Serwery współdzielone znakomicie się sprawdzą w przypadku prowadzenia bloga, strony firmowej czy portalu informacyjnego, ale mogą już sobie nie poradzić z obsługą sklepu WWW czy strony odwiedzanej przez np. kilkadziesiąt tysięcy użytkowników dziennie. Administrator serwera przypisuje poszczególnym użytkownikom określone maksymalne obciążenie procesora i pamięci RAM, a także liczbę plików na serwerze czy też dzienną liczbę wysłanych wiadomości e-mail. Często serwer współdzielony oznacza ograniczoną liczbę baz danych, skrzynek pocztowych czy używanych domen. Plusem takiej usługi jest niska cena, a za jej minus należy uznać szczególnie zależność od innych użytkowników serwera. Konta wszystkich użytkowników mają to samo IP. Wystarczy, żeby tylko jeden z korzystających dopuścił się wysyłki spamu i wówczas wszyscy korzystający mogą mieć problem z dostarczeniem wiadomości e-mail do adresatów. Po prostu – IP może trafić na czarną listę. Generalnie nieodpowiednie korzystanie z usługi przez jednego użytkownika może mieć wpływ na wszystkich pozostałych.
  • Serwer VPS – usługą o większych możliwościach jest VPS, czyli prywatny serwer wirtualny. W tym przypadku również mamy do czynienia z podziałem serwera pomiędzy większą liczbę użytkowników, ale na jednej maszynie może być np. 10 razy mniej serwerów VPS niż serwerów współdzielonych. VPS powstaje w wyniki wirtualizacji. W zależności od jej typu użytkownik może mieć inne możliwości. Przede wszystkim w przypadku VPS-a zdecydowanie większe są możliwości administracyjne. Jeśli mowa o serwerze z pełną wirtualizacją, to korzystający może wybrać dowolny rodzaj systemu operacyjnego. W przypadku VPS-a użytkownik również nie używa wszystkich zasobów serwera, lecz jedynie części z nich, jakie zostały przydzielone przez administratora. W ramach VPS-a otrzymuje się serwer wirtualny z gwarantowaną mocą obliczeniową. VPS to również możliwość uruchomienia bardziej skomplikowanych aplikacji. Ma on także własny system plików, użytkowników czy aplikacji, co powoduje, że zarządzanie nim jest po prostu łatwiejsze. VPS sprawdzi się przede wszystkim w przypadku sklepów WWW i serwisów z bardzo dużą oglądalnością, dla których zasoby serwera współdzielonego są niewystarczające.
  • Serwer dedykowany – najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe rozwiązanie serwerowe. W tym przypadku użytkownik otrzymuje dostęp do 100 proc. zasobów maszyny. Może instalować dowolne aplikacje, dobierać system operacyjny, tworzyć serwery wirtualne, ale przede wszystkim zapewnia zasoby, które umożliwiają prowadzenie bardzo wymagających usług, jak np. telewizja internetowa, radio WWW czy sklep internetowy z bardzo dużą oglądalnością. Tego rodzaju rozwiązania skierowane są przede wszystkim do bardzo wymagających użytkowników.

Wymienione usługi serwerowe zdecydowanie się od siebie różnią – nie tylko pod względem kosztów, ale przede wszystkim z uwagi na parametry. Są odpowiednie pod różne wymagania i odmienne cele biznesowe. Dla prowadzącego działalność w sieci kluczowe powinno być to, aby serwer działał po prostu niezawodnie.