5 lat temu

Wspólny czas rodziców z dzieckiem – dlaczego ważny i jak go spożytkować?

Żyjemy szybko, nie zwracając uwagi na rozluźniające się więzi rodzinne. Rodzice zapominają, że ich dzieci dorastają, a nieuczestniczenie w ich dojrzewaniu sprawia, że nie ma się wpływu na to, jakimi ludźmi się staną. Jak temu zapobiec?

Żyjemy w czasach, kiedy rodzice spędzają w pracy po kilkanaście godzin dziennie. Dzieci zaś, po powrocie z zajęć pozalekcyjnych, zaszywają się w swoich pokojach i spędzają czas z komputerem. Zakłada się, że rodzina – mimo że nie spędza ze sobą czasu – zawsze będzie blisko. Często się to nie udaje – mijanie się w drzwiach i życie „razem, ale osobno” to najprostszy sposób na poluźnienie więzi rodzinnych. Aby do tego nie doszło, warto spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, np. idąc do kina, na basen, czy grając w planszówki.

Budowanie relacji rodziców z dzieckiem – dlaczego ważne?

Podejmowanie wspólnych działań jest koniecznością, ponieważ wzmacnia poczucie bycia kochanym, pogłębia poczucie bliskości i ugruntowuje poczucie przynależności. Przebywanie rodziców z dzieckiem i wspólne hobby dają możliwość wzajemnego poznawania się. Ponadto budowanie relacji z dzieckiem wpływa na jego rozwój, zarówno emocjonalny, jak i intelektualny. Szczególnie ważna jest wspólna zabawa, w której rodzice i dzieci wzajemne się obserwują i poznają reakcje na różne sytuacje.

Sposób na wspólne spędzenie czasu

Wiosną i latem doskonałym sposobem na spędzenie czasu razem jest wszelkiego rodzaju aktywność na świeżym powietrzu. Warto tu polecić chociażby coraz popularniejszą w naszym kraju grę Mölkky. Z kolei w zimne miesiące dobrym pomysłem będzie wizyta w kinie i rodzinna wycieczka na basen. Natomiast o każdej porze roku zacieśnianie więzi rodzinnych umożliwiają gry planszowe. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy, którzy przypominają, że samotność zabija, zaś integracja stymuluje gospodarkę hormonalną. Dobra zabawa, jaka towarzyszy graniu w gry planszowe, wywołuje zwiększone wydzielanie oksytocyny, która łagodzi stres, ból, uspokaja, pomaga w utrzymaniu poczucia bliskości i przywiązania.

Idealna gra dla rodziny

W co grać, aby móc dobrze się bawić i cieszyć się faktem bycia z rodziną? W tej roli sprawdzi się gra iKNOW, w której liczy się wiedza, taktyczne myślenie i umiejętność przewidywania wyborów przeciwnika. iKNOW edycja rodzinna pozwala graczom sprawdzić na przykład, czy posiadają zacięcie hazardzisty, czy też boją się ryzykować. Jak sama nazwa wskazuje, jest to planszówka dla całej rodziny. Pytania, na które należy odpowiedzieć w trakcie zabawy, podzielono na 4 kategorie: rozrywkę, sport, naukę i przyrodę oraz świat po roku 2000. Zostały one ułożone z myślą zarówno o dwunastolatkach jak i osobach dorosłych.

Osoby grające w iKNOW Family muszą się skoncentrować nie tylko na prawidłowej odpowiedzi na pytanie. Gdy rozgrywający zastanawia się nad odpowiedzią, jego przeciwnicy mogą ocenić, czy odpowiedź, która padnie będzie prawidłowa, czy też nie. Co ciekawe, pozostali gracze mogą całkiem legalnie „ukraść” punkty rozgrywającemu (jest to tzw. przechytrzenie), gdy zakładają, że podana przez niego odpowiedź jest nieprawidłowa. Dlatego gra iKNOW to mnóstwo dobrej zabawy, emocji i śmiechu. A że chyba wszyscy wiedzą, ile zębów mają dorośli ludzie lub skąd pochodzi Adele, to każdy ma szanse stać nowym mistrzem gry iKNOW.

Coś dla młodszych i trochę starszych dzieci

Dla rodzin, w których dzieci mają dużo mniej niż 12 lat, powstała gra planszowa iKNOW Junior dedykowana odbiorcom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Tymczasem rodziny, w których dzieci już niebawem wkroczą w dorosłość lub mają to za sobą, mogą zagrać w podstawową wersję gry iKNOW. Zakładając, że gry planszowe wzmacniają więzi rodzinne, zakup tych wszystkich propozycji fińskiej firmy Tactic (dostępnych np. w salonie Empik) sprawi, że rodzice i dzieci staną się sobie bliżsi niż kiedykolwiek wcześniej.

Szczęśliwa rodzina to taka, która zawsze znajdzie czas dla siebie. To grupka bliskich sobie osób, która potrafi razem płakać, oglądając jeden z amerykańskich melodramatów oraz śmiać się, grając w gry planszowe, takie jak te z serii iKNOW.