Co to jest BLS?

Mówi się, że każde OC działa w takim samym zakresie, a jednak, szukając oferty dla siebie, możesz natrafić na propozycję z BLS. Co oznacza ten skrót? Czy opłaca się podpisywać umowę z towarzystwem, które oferuje tę usługę? Poznaj najważniejsze i przede wszystkim praktyczne informacje na ten temat.

Czym jest BLS

Skrót BLS oznacza bezpośrednią likwidację szkód, czyli nieco inny schemat likwidowania szkód po wypadku lub kolizji na drodze. W przypadku standardowego OC jest tak, że jako osoba poszkodowana zwracasz się o pokrycie strat do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Jeżeli jednak wykupisz polisę z BLS, o odszkodowanie zgłaszasz się do swojego ubezpieczyciela, a ten już na własną rękę składa rozszerzenie zwrotne (regres) do ubezpieczyciela sprawcy. Ciebie to już nie musi interesować.

Jaka jest podstawowa zaleta BLS? Oczywiście chodzi o wygodę i nastawienie na korzyść klienta. Czas oczekiwania na likwidację szkody się zmniejsza, a formalnych problemów po drodze jest mniej. Choć w Polsce to rozwiązanie jest dostępne dopiero od kilku lat, na zachodzie Europy funkcjonuje od wielu dekad (np. we Francji od 1968 roku, w Belgii od 1972 roku, w Hiszpanii od 1982 roku).

Wygodnie i szybko – likwidacja szkody z BLS

Bezpośrednia likwidacja szkód BLS została wprowadzona (po programie pilotażowym) przy wsparciu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wśród firm, które oferują ten specjalny rodzaj OC, znajdziemy uznane marki, jak AXA Direct, PZU, Warta, Aviva, Gothaer, Uniqa, Concordia czy Ergo Hestia. Pamiętaj, że zakres samego OC się nie zmienia – to nadal to samo ubezpieczenie, tyle że procedury rozliczania szkód są nieco inne.

Co ważne, BLS nie obejmuje:

  • szkód osobowych,

  • szkód poniesionych poza granicami RP,

  • szkód o wartości przekraczającej 30 tysięcy złotych,

  • zdarzeń drogowych z udziałem więcej niż dwóch samochodów.

Przygotowując się do podpisania umowy, warto sprawdzić wszystkie detale oferty, aby nie być zawiedzionym działaniem polisy. BLS gwarantuje wygodę, ale czy aby na pewno ten czynnik jest dla Ciebie ważniejszy od ceny?

Pytania warte odpowiedzi

Co w sytuacji, gdy sprawca nie ma OC z BLS, a Ty tak? Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i dowiedz, jak powinna wyglądać ta procedura. Wiele towarzystw stara się iść na rękę klientom, żeby dbać o dobrą reputację.

Czy w ramach systemu BLS osobie poszkodowanej w zdarzeniu przysługuje auto zastępcze? Oczywiście tak, pod warunkiem spełnienia tych samych kryteriów co przy standardowym OC. Podkreślamy jeszcze raz – mimo obecności BLS zakres i działanie polisy w ogóle się nie zmieniają.

Czy BLS ma wpływ na utratę zniżek? Spokojnie, premia za bezszkodową jazdę obowiązuje niezależnie od tego, czy wybiera się zwykłe OC, czy to z bezpośrednią likwidacją szkód. Pamiętaj, że jako kierowca poszkodowany w konkretnym zdarzeniu również nie tracisz wypracowanych przez lata zniżek.