6 lat temu

12 trików psychologicznych, które warto znać

Istnieją triki psychologiczne, które działają na podświadomość. Dzięki nim można zyskać czyjeś zaufanie lub akceptację oraz zrelaksować się w stresujących sytuacjach.

1. Kiedy kilka osób śmieje się razem, każdy patrzy na tę osobę, którą najbardziej lubi

Po dobrym żarcie lub w trakcie interesującej dyskusji każda z uczestniczących osób instynktownie patrzy na osobę, którą darzy największą sympatią. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o znajomych, przygotuj kilka dobrych żartów i użyj ich podczas wspólnej rozmowy.

2. Gdy jesteś w stresie – żuj

Przed ważną rozmową, przemówieniem czy innym wydarzeniem, które może wywoływać stres, warto spróbować żucia gumy lub zjedzenia nawet małego posiłku. Nikt nie delektuje się posiłkiem, kiedy jest czymś zagrożony. Podczas żucia mózg uważa, że sytuacja jest bezpieczna i można się zrelaksować. Wysyła sygnały do ciała, które zmniejszają napięcie i pomagają się uspokoić.

3. Wpatrywanie się może pomóc w zdobyciu informacji

Jeśli otrzymana odpowiedź nie jest w pełni satysfakcjonująca lub wydaje ci się, że ktoś nie mówi o wszystkim, wpatruj się w tę osobę. W takiej sytuacji cisza będzie na tyle nieznośna, że rozmówca gotowy będzie powiedzieć wszystko, byle ją przerwać.

4. Wyobraź sobie, że twój przyszły pracodawca jest twoim dobrym przyjacielem

Aby zmniejszyć stres przed ważnym egzaminem lub rozmową kwalifikacyjną, wyobraź sobie, że osoba siedząca przed tobą jest twoim dawno niewidzianym przyjacielem. To pomoże ci się szybko uspokoić, a odpowiadanie na pytania stanie się łatwiejsze.

5. Jeśli często musisz pracować z ludźmi, postaw za sobą lustro

Kiedy w pracy musisz rozmawiać z wieloma osobami, postaw za sobą małe lustro. Staną się bardziej uprzejme i gotowe na kompromisy. Dzieje się tak, ponieważ nikt nie lubi oglądać siebie złego lub zirytowanego.

6. Jeśli masz wrażenie, że ktoś cię obserwuje, ziewnij

Ziewanie jest zaraźliwe. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto na ciebie patrzy, ziewnij i rozejrzyj się. Ta osoba prawdopodobnie również ziewnie.

7. Gdy chcesz zakończyć sprzeczkę, weź coś do jedzenia i stań pomiędzy walczącymi


Ten fenomen zwany jest „efektem przekąski”. Jedzenie kojarzy się z odprężeniem i spokojem. Prawdopodobieństwo tego, że ktoś zaatakuje jedzącą osobę, jest bardzo małe, więc w ten sposób konflikt można szybko zażegnać.

8. Jeśli chcesz się czegoś pozbyć, daj to komuś podczas rozmowy

Zadaj komuś osobiste pytanie lub spytaj o opinię. Podczas odpowiadania, mózg będzie na tym tak bardzo skupiony, że inne odruchy będą wykonywane automatycznie. W takiej sytuacji większość ludzi przyjmie cokolwiek, co im się wręczy, bez myślenia o tym.

9. Jeśli chcesz się z kimś zaprzyjaźnić, poproś o przysługę

To powinno być coś bardzo prostego (podanie sosu, serwetki, kartki papieru, długopisu). Taka osoba pomyśli wtedy, że ją lubisz, ponieważ oddaje Ci przysługę.

10. Ustalaj ważne spotkania na początek lub koniec dnia

Ludzie najlepiej zapamiętują wydarzenia dziejące się na początku lub pod koniec dnia. Wszystko pomiędzy jest zamazane. Dlatego najlepiej jest ustalać ważne spotkania w tych przedziałach czasowych. Jeśli masz przed sobą rozmowę kwalifikacyjną, staraj się być pierwszym lub ostatnim kandydatem w kolejce.

11. Zwróć uwagę na kierunek, w jakim ustawione są stopy twoich rozmówców

Ludzkie stopy mogą pomóc w odkryciu prawdziwych emocji podczas rozmowy. Jeśli podchodząc, zauważysz, że osoby zwracają się w twoją stronę samym ciałem, nie ruszając stóp z miejsca, oznacza to, że cię nie lubią.

Ponadto, jeśli końce butów skierowane są w różne strony, to oznacza, że chcą się oddalić jak najszybciej.

12. Powtarzanie gestów pomaga w zdobyciu zaufania

Naśladowanie czyichś gestów, postawy lub mimiki może pomóc w zdobyciu zaufania tych osób. Rozmówca z uwagi na znajome gesty widzi w tobie siebie. A większość ludzi lubi samych siebie. Najważniejsze jest jednak, aby z tym nie przesadzić.