Jak działają lampy bakteriobójcze?

Bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, sale chorych, przychodnie, laboratoria czy apteki to miejsca, które są narażone na występowanie różnych wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. W celu wyeliminowania ich niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej technologii w pomieszczeniach. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest montaż lamp bakteriobójczych, które charakteryzują się wysoką skutecznością.

Lampy bakteriobójcze są niewątpliwie najbardziej efektywnymi urządzeniami do dezynfekcji powietrza. Ich zadaniem jest dezynfekcja powietrza i pomieszczeń, by możliwe było podniesienie i utrzymanie poziomu czystości mikrobiologicznej pomieszczeń. Lampy bardzo skutecznie niszczą wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby, a przy tym nie powodują skażenia chemicznego i eliminują konieczność stosowania innych środków chemicznych.

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Przeznaczone są do podnoszenia czystości mikrobiologicznej w pomieszczeniach, które narażone są na wysokie ryzyko występowania drobnoustrojów. To nie tylko miejsca związane z medycyną, ale także fabryki i hurtownie farmaceutyczne, przemysł spożywczy czy kosmetyczny. Umieszczone w halach, pokojach czy salach lampy bakteriobójcze emitują promieniowanie ultrafioletowe, które nieodwracalnie usuwa bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby i inne drobnoustroje. Skutecznie dezynfekuje powietrze, podłogi i wszelkie powierzchnie w pomieszczeniach.

Wyróżniamy dwa typy lamp bakteriobójczych.

  • 1) Pierwszy rodzaj to przepływowe lampy bakteriobójcze. Za ich sprawą dezynfekcja powietrza odbywa się wewnątrz zamkniętej komory. Szkodliwe promieniowanie nie wydostaje się na zewnątrz i jest w pełni bezpieczne dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. W tego typu lampach skażone powietrze zasysane jest przez wentylator do wnętrza komory dezynfekcyjnej, następnie przechodzi przez filtr, który zatrzymuje kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu niwelowane jest zagrożenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów i alergii wśród osób przebywających w pomieszczeniu. Lampy przepływowe najczęściej stosowane są w miejscach, gdzie wymagany jest wysoki poziom sterylności, przy jednoczesnym przebywaniu personelu, pacjentów lub zwierząt w nich. Niektóre lampy przepływowe zawierają specjalny pojemnik zewnętrzny, co czyni je dwufunkcyjnymi. Wtedy są one bezpieczne dla znajdujących się w pomieszczeniu ludzi, zwierząt i roślin, ale jednocześnie mogą być wykorzystywane wtedy, gdy pomieszczenie jest puste.
  • 2) Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania to drugi rodzaj. W ich przypadku świetlówka emitująca promieniowanie bakteriobójcze jest widoczna i nie powinna być stosowana w obecności człowieka. Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania nieodwracalnie dezaktywują wirusy, grzyby i inne drobnoustroje. Są niezwykle skuteczne i silne, dlatego ich działanie mogłoby zaszkodzić personelowi i pacjentom. Bardzo istotne jest więc, by zadbać, aby przed uruchomieniem lampy, wszyscy opuścili daną salę.

Jak dobrać lampę bakteriobójczą do pomieszczenia?

O tym, na jaki model lampy bakteriobójczej warto się zdecydować jest bardzo indywidualną kwestią. Najlepiej zapytać eksperta z jednej z firm oferujących lampy bakteriobójcze np.: firmy DANLAB. Jednym z kryteriów są wymiary pomieszczenia, np. powierzchnia, wysokość, poziom eksploatacji. Niezależnie od typu, lampa powinna mieć odbłyśnik wykonany z aluminium odblaskowego bardzo wysokiej jakości, szczelną obudowę o wysokim stopniu ochrony oraz właściwe do potrzeb natężenie promieniowania UV-C w odległości 1 m. Skuteczność działania lamp potwierdzona musi być badaniami oraz wszelkimi niezbędnymi certyfikatami. Przed podjęciem decyzji o zakupie lampy bakteriobójczej, warto zasięgnąć porady specjalisty, który dobierze jej parametry zgodnie z przeznaczeniem i zapotrzebowaniem.

Dobrze dobrana lampa umożliwi podniesienie i utrzymanie poziomu czystości mikrobiologicznej pomieszczeń, a także zagwarantuje bezpieczeństwo wszystkim osobom, które w nich przebywają.