6 lat temu

7 trików, które sprawią, że Twoje zdjęcia ze smartfona będą piękniejsze

Nie w każdym momencie wartym uchwycenia ma się przy sobie tradycyjny aparat. Obecnie jednak praktycznie nikt nie rozstaje się ze swoim telefonem komórkowym wyposażonym w obiektyw. Wbrew pozorom również za pomocą smartfona można robić naprawdę piękne zdjęcia. Wystarczy tylko znać odpowiednie funkcje czy korzystać z dodatkowych gadżetów albo specjalnych programów do edycji zdjęć. Oto 7 trików, które sprawią, że zdjęcia ze smartfona będą znacznie piękniejsze.

1. Odpowiednie ustawienia sprzętu

Nawet przy najlepszym sprzęcie trudno uzyskać pożądane efekty, jeśli ustawienia będą niedostosowane do potrzeb użytkownika telefonu. Przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć trzeba więc ustawić odpowiednią jakość i rozdzielczość – najczęściej systemowo nie są one ustawione na maksimum, by oszczędzić kilka MB miejsca. Koniecznie trzeba także włączyć tryb siatki, który umożliwi znacznie lepsze i łatwiejsze kadrowanie zdjęć. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, większość telefonów nie pozwala na samodzielne dokonywanie zmian we wszystkich ustawieniach. Zazwyczaj użytkownik ma wpływ tylko na tryb wykonywania zdjęć, balans bieli i ewentualnie kilka dodatkowych funkcji dodanych przez producenta. Warto jednak sprawdzić, co można zmienić samodzielnie i w miarę możliwości ustawić parametry samemu – na pewno przełoży się to na lepszą jakość zdjęć i uzyskanie pożądanych efektów.

2. Odpowiednie oświetlenie

Aparaty telefonów komórkowych mają małe matryce, a tym samym nie umożliwiają fotografowania w trudnych warunkach. Przy znikomym oświetleniu wykonanie ładnych zdjęć jest praktycznie niemożliwe. Trzeba mieć to na uwadze i wybierać takie oświetlenie, które pozwoli unikać niepotrzebnych szumów i zyskać lepszą ostrość, a jeśli pojawi się jakakolwiek możliwość zadbania o lepsze warunki przy fotografowaniu – koniecznie trzeba z nich skorzystać.

3. Obowiązkowo bez lampy

Choć z jednej strony należy dbać o odpowiednie oświetlenie przy wykonywaniu zdjęć, mimo wszystko nie warto korzystać z lampy błyskowej, w którą są wyposażone smartfony. Zazwyczaj w efekcie otrzymuje się bowiem sztuczne zdjęcia, świecące na czerwono oczy i płaskie światło. Często też lampa błyskowa negatywnie wpływa na balans bieli, przez co zdjęcia mają nienaturalny, żółtawy odcień. Takie fotografie zniekształcone przez lampę smartfona trudno więc nazwać pięknymi, a już z pewnością dalece odbiegają one jakością od zdjęć wykonanych przy użyciu tradycyjnego aparatu.

4. Szerokokątny obiektyw do smartfona

Na jakość zdjęć w dużej mierze może wpływać także obiektyw. Aparat w smartfonie posiada bowiem kąt widzenia od 30 do 80 stopni. Warto więc skorzystać z dodatkowego obiektywu szerokokątnego. Smartfonem z obiektywem 180° będzie można uchwycić w kadrze znacznie więcej niż zwykle i to zarówno przy robieniu zdjęć z bliska, jak i z daleka. Ponadto fotografie wykonane przy pomocy szerokokątnego obiektywu wysokiej jakości mogą być pełne i wyraziste. Dzięki obiektywom do smartfona takim jak #CLIPPO, zdjęcia staną się ciekawsze, a kolorystyka bardziej nasycona. Szerokokątny obiektyw ma również tę zaletę, że w jednej chwili można go odłączyć i schować do kieszeni. Dzięki temu jest niezwykle poręczny, a jednocześnie umożliwia poprawienie jakości zdjęć w zaledwie kilka sekund – wystarczy przypiąć go do obudowy urządzenia.

5. Czysty obiektyw

Bardzo często powodem złej jakości zdjęć nie są złe ustawienia, słabe oświetlenie czy brak umiejętności użytkownika telefonu. Problem może być bardziej przyziemny i wynikać z braku dbałości o obiektyw -opalcowany, zakurzony czy ubrudzony nie będzie w stanie wykonać dobrych zdjęć nawet przy najlepszych ustawieniach. Przeważnie wystarczy już samo przetarcie obiektywu szmatką z mikrofibry lub ewentualnie jakimś elementem garderoby takim jak bluzka czy sweter. Należy jednak uważać, by nie uszkodzić przy tym szybki. Dobrze jest również wyrobić w sobie nawyk szybkiego przecierania aparatu każdorazowo przed wykonaniem zdjęć.

6. Statyw

Aby robić dobre zdjęcia, należy ustabilizować obraz. Jest to ważne zarówno w przypadku tradycyjnego aparatu fotograficznego, jak i w przypadku smartfona. Telefon jest bardzo czuły na jakiekolwiek ruchy ręki – aby więc nie stracić ostrości, najlepiej pewnie trzymać go w obu rękach, opierając je o stabilny przedmiot, a jeszcze lepiej pomyśleć o statywie. Obecnie dostępnych jest ich naprawdę wiele. Istnieje nawet możliwość kupienia specjalnej przejściówki łączącej telefon z klasycznym statywem.

7. Odpowiednia obróbka zdjęć

Nawet zdjęcia wykonane przy najlepszych ustawieniach i przy wykorzystaniu dodatkowych gadżetów da się dodatkowo ulepszyć czy poprawić. Te zrobione przy użyciu telefonu można obrabiać tak samo jak te wykonane aparatem fotograficznym. Robienie zdjęć smartfonem, a potem zrzucanie ich na komputer w celu wprowadzenia zmian, by potem ewentualnie znów zgrać je na telefon nie ma większego sensu. Lepiej skorzystać z jednego z dostępnych na telefon programów do edycji zdjęć. Efekty, jakie można osiągnąć, często są naprawdę rewelacyjne. W sklepie Play czy App Store dostępnych jest kilka takich programów, chociażby cieszący się popularnością Snapseed.