Prawa pasażera linii lotniczych

Często podróżujesz samolotem, ale czy na pewno wiesz, jakie prawa Ci przysługują? Warto o tym wiedzieć, gdyby jednak coś kiedyś poszło nie tak.

Wiadomo, że nawet, jeśli często podróżujesz samolotem, nie myślisz o tym, że kiedykolwiek będziesz zmuszony rościć swoich praw. Niekiedy jednak warto już prędzej się dowiedzieć, jakie prawa Ci przysługują. Omawianie prawa dotyczą pasażerów, którzy podróżują w granicach Unii Europejskiej. Ewentualnie tych, którzy odlatują z lotniska znajdujące się na terytorium Unii do krajów trzecich. Dotyczyć to może również osób, które przylatują przewoźnikiem wspólnotowym z kraju trzeciego na lotnisko, które znajduje się na terenie Unii Europejskiej.

Prawo do opieki

Przewoźnik lotniczy jest zobowiązany otoczyć pasażerów opieką. Dzieje się tak w następujących przypadkach: odwołania lotu, odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera bądź nie z jego winy, znacznego opóźniania lotu. W ramach tej opieki powinieneś otrzymać od przewoźnika wyżywienie i napoje, dwie rozmowy telefoniczne, faksy, dalekopisy lub maile. Dochodzi również do tego zakwaterowanie w hotelu wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a zakwaterowanie. Pomoc jest oczywiście udzielana w zależności od czasy oczekiwania na opóźniony lub alternatywny lot. Dlatego prawo do zakwaterowania przysługuje tylko w przypadku, gdy na lot musisz czekać więcej niż jedną lub więcej nocy. Prawo do opieki nie przysługuje w przypadku, kiedy opóźnienie trawa 2 godziny w przypadku lotów do 1500 km, 3 godziny w przypadku wewnątrzwspólnotowych powyżej 1500 km oraz 4 godziny w przypadku lotów wewnątrzwspólnotowych o długości ponad 3500 km.

A co z odszkodowaniem?

Masz prawo się o nie ubiegać, ale czy na pewno wiesz, kiedy Ci się ono należy? Odpowiadamy! Odszkodowanie należy się pasażerowi, któremu odmówiono przyjęcia na pokład wbrew jego woli. Tyczy się to również sytuacji, kiedy przewoźnik odwołał lot. Stawki te zalezą od wielu czynników, ale zasada jest taka, że dla lotów o długości 1500 km pasażer powinien otrzymać 250 Euro, dla lotów wewnątrzwspólnotowych powyżej 1500 km – 400 Euro, a dla lotów innych niż wewnątrzwspólnotowe powyżej 3500 km – 600 Euro. Warto jednak wiedzieć, że kwota odszkodowania może zostać zmniejszona nawet o połowę, kiedy czas przylotu alternatywnego lotu w stosunku do planowanego nie przekracza dwóch godzin w przypadku lotów o długości 1500 km, trzech godzin w sytuacji, gdy mówimy o lotach wewnątrzwspólnotowych o długości powyżej 1500 km oraz czterech godzin dla lotów innych niż między-wspólnotowe powyżej 3500 km. Takiego odszkodowania nie zostaniesz, jeśli domowa przyjęcia na pokład jest uzasadniona bądź zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu, co najmniej 2 tygodnie przed planowanym czasem odlotu. Jeżeli czas ten wynosi od 2 tygodni do 7 dni, ale zaproponowano Ci zmianę planu podroży, również nie należy Ci się odszkodowanie. Co ważne, wypłata ewentualnego odszkodowania powinna nastąpić w formie pieniężnej. Ewentualnie za pisemna zgodą pasażera może ona nastąpić w formie vouchera bądź usługi.

Więcej porad na temat podróżowania samolotem i nie tyko znajdziesz na stronie: http://parkinghatlapa.pl/poradnik-pasazera/ – Parking Hatlapa to parking przy lotnisku Katowice – Pyrzowice.