7 lat temu

Marshmallows na ból gardła?

Słynne pianki marshmallows na ból gardła? Jak najbardziej! Wszystko dzięki prawoślazowi lekarskiemu, który był wykorzystywany do produkcji łakoci. Dzięki temu pianki łagodziły ból gardła.

Przez wieki, sok z roślin marsh mallow był stosowany jako lek na bolące gardło, który przynosił ulgę. W 1800 roku sok został połączony z białkami jajek i cukrem, z myślą o dzieciach, które nie chciały pić samego soku. Takie połączenie posmakowało nie tylko małym pacjentom, ale również dorosłym!

Marsh mallows to prawoślaz lekarski, czyli roślina, która wykorzystywana jest do produkcji syropów oraz tabletek do ssania na ból gardła. Prawoślaz działa kojąca na tego typu dolegliwości.

Co więcej, z prawoślazu lekarskiego  można przygotować maść, która przyspiesza gojenie wykwitów skórnych oraz owrzodzeń nóg .

W  USA pianki znane są od połowy osiemnastego wieku.  W 1948 roku zautomatyzowano produkcję, dzięki czemu rozpowszechniono je na całym świecie.

Dzisiaj nie używa się już do produkcji syropu prawoślazowego

Zamieniono go na syrop kukurydziany. Zaczęła się produkcja pianek, które już nie pełniły funkcji leku, ale słodkiej przekąski. Dzisiejsze pianki składem nie przypominają tych z 1800 roku, więc na bolące gardło mogą nie być już tak skuteczne.

 

Marshmallows przyczyniło się także do celów naukowych

Walter Mischel w latach 60. przeprowadził tak zwany „test pianki”, do którego wykorzystał słynne marshmallows. Eksperyment polegał na podawaniu propozycji dzieciom. Pierwsza z nich oferowała dziecku jedną piankę, a druga dwie. Warunkiem dostania podwójnej porcji było to, że dziecko miało poczekać na powrót badającego.

Tym eksperymentem Walter pokazał związek między opanowaniem a sukcesami, jakie osiągały w szkole. Te dzieci, które potrafiły poczekać na podwójną porcję miały lepsze wyniki. Badacz rozesłał do rodziców i nauczycieli podopiecznych kwestionariusze, z których jasno wynikało, że 30% dzieci, które poczekały na drugą piankę nie dość, że miały lepsze wyniki w nauce, to lepiej sobie radziły ze stresem i podtrzymaniem przyjaźni.

Słodkie pianki jak się okazuje, nie są tylko przekąską. Leczyły kiedyś gardła, przyczyniły się również do eksperymentów naukowych. Bo czym skusić dzieci do współpracy jak nie łakociami? Co prawda dzisiaj do produkcji nie używa się prawoślazu lekarskiego ale, można zrobić własne pianki. Dzięki marsmallows leczenie chorego gardła może być przyjemniejsze.