8 lat temu

Zjawiska astronomiczne w listopadzie

Trochę tego będzie – prawdziwa gratka dla miłośników gwiezdnych obserwacji.

Kapella na nocnym niebie wyróżnia się dużą jasnością. Źródło: wikipedia

Kapella na nocnym niebie wyróżnia się dużą jasnością. Źródło: wikipedia

Po przestawieniu zegarków na czas zimowy wszyscy staniemy się poniekąd „nocnymi markami”. Zachód słońca o 17.00 jest dość przygnębiający, jednak można wykorzystać ten czas na wzmożoną obserwację nieba.

W bezchmurną noc przejrzyste powietrze da możliwość obserwacji gwiazd oddalonych tysiące lat świetlnych od Ziemi. Spoglądając na północny wschód dostrzec będzie można m. in. gwiazdę Kapella – ta żywo migocząca „latarnia” oddalona jest od ziemi zaledwie 42 lata świetlne.

Superksiężyc

super-ksiezyc-2014

Listopadowa pełnia będzie tzw. Superksiężycem. Jest to cyklicznie powtarzające się zjawisko, gdy satelita znajduje się w najbliższym punkcie do Ziemi, na trasie swojej eliptycznej orbity.

Perygeum księżyca (jak w astronomii określa się ten moment) dokona się 14 listopada, satelita znajdować się będzie około 356 tysięcy km od naszej planety. Szczytowy moment pełni trwać będzie jakieś 3 godziny, powodując nie tylko zachwyt obserwatorów ale również nienaturalnie silne przypływy.

Deszcze meteorytów

leonidy

W listopadzie będą mieć miejsce również trzy coroczne deszcze meteorytów, tzw. północne i południowe Taurydy oraz Leonidy.

Spadające meteory będzie można dostrzec w nocy około 4 i 5 listopada (południowe taurydy). Kolejny deszcz wolno poruszających się jasnych kul ognia nastąpi około północy 11 i 12 listopada – będą to północne taurydy. Deszcz meteorytów Leonidy jest zaś propozycją dla rannych ptaszków, zacznie się mniej więcej godzinę przed wschodem słońca 17 listopada.

Ruch planet

Na początku listopada Wenus zbliżać będzie się do Saturna – zjawisko to będzie można obserwować na południowo-zachodnim niebie.

Do widowiska dołączy także Książęcy, który zbliży się do planet, by następnie przemieszczając się na południe znaleźć się w pobliżu Marsa – nastąpi to około 5 listopada. Do połowy miesiąca Saturn zejdzie niżej na horyzoncie, krzyżując swoje ścieżki z Merkurym 25 listopada. W ostatnim dniu miesiąca, półksiężyc pojawi się z powrotem na zachodzie, niedaleko Merkurego.

Życzymy owocnych obserwacji.