8 lat temu

Samonapełniająca się butelka!

Fontus-Airo-samonapelnajaca-butelka-1

Kolejna innowacja w poszukiwaniu dostępu do pitnej wody.

Pitna woda stanowi jedynie ułamek ziemskich zasobów, a dokładnie 2,5% ziemskich wód. Dodatkowo większość z niej uwięziona jest w postaci lodowców i pokrywy śnieżnej. Większość wody, którą pijemy pochodzi więc z rzek, które stanowią 0,49% wód powierzchniowych.

Skąd jeszcze możemy zatem pobierać wodę?

Zasoby pitnej wody znajdują się również w atmosferze w gazowej postaci – jak jednak odwrócić proces parowania (sublimacji) i zamienić parę z powrotem w wodę?

Teraz jest to już możliwe dzięki innowacyjnej butelce nabierającej wodę z powietrza!

Fontus-Airo-samonapelnajaca-butelka-3

Fontus-Airo-samonapelnajaca-butelka-1a

Fontus to podręczny mechanizm stworzony przez austriackiego projektanta Kristofa Retezára. To proste, przenośne narzędzie, które pozwala na uzyskanie wody pitnej w miejscach, gdzie jest do niej ograniczony dostęp.

Problem ten dotyczy bowiem sporej liczby ludności świata – Departament do Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ szacuje, że około 1,2 miliarda ludzi, czyli blisko jedna piata ludzkości, żyje w miejscach, gdzie dostęp do wody jest fizycznie ograniczony. Kolejnych 1,6 miliarda mieszka w krajach, gdzie brakuje infrastruktury do jej dystrybucji i magazynowania.

Możliwość pozyskania wody z atmosfery istnieje w praktycznie każdym zakątku świata. Nawet na pustyniach w powietrzu występuje jakiś procent wilgoci. Oznacza to, że praktycznie w każdej sytuacji jesteśmy w stanie pozyskać wilgoć z powietrza.

Jak zatem działa urządzenie?

Fontus wyposażony jest w małą chłodnicę-kondensator, zasilany energią słoneczną, który wykorzystuje tzw. efekt Peltiera do pozyskania wody. Kondensator wytwarza różnicę temperatur, prowadząc ciepło z jednej strony urządzenia do drugiego. W efekcie powstają dwie komory termiczne – jedna chłodna, druga ciepła. Kiedy ciepłe powietrze przechodzi przez zimną komorę jest stopniowo skraplane na jej ściankach.

Fontus-Airo-samonapelnajaca-butelka-4

Mechanizm może być zaadaptowany do innych urządzeń, które również mogą wykorzystywać ten efekt. W jednej z wersji urządzenie zostało zamocowane na rowerze wykorzystując przepływ powietrza powstały w czasie jazdy. Osoby przemieszczające się na nogach mogą również wzmóc działanie mechanizmu wykorzystując niewielki wentylator.

Najlepsze warunki butelka jest w stanie osiągnąć w tropikalnych warunkach – w temperaturze pomiędzy 30 a 40 stopni Celsjusza i wilgotnością na poziomie 80-90%. Jak deklarują twórcy w takich okolicznościach może produkować nawet do pół litra wody w ciągu godziny!

Fontus-Airo-samonapelnajaca-butelka-2

Twórcy mają nadzieję na rozwijanie produktu i dostosowanie go do zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Planowane jest również zamontowanie filtra węglowego do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. W wersji podstawowej butelka wyposażona jest bowiem jedynie w filtr zabezpieczający przed insektami i brudem.

Projekt został nominowany do prestiżowego konkursu Jamesa Dysona dla najlepszego studenckiego projektu, który rozwiązuje istotny problem świata. Twórcy poszukują również pieniędzy na rozwój produktu za pośrednictwem portali crowdfundingowych. Zanim produkt będzie na tyle tani i dostępny, że faktycznie dotrze do osób najbardziej potrzebujących, minie jeszcze długa droga.