9 lat temu

Dlaczego marihuana jest przyszłością medycyny?

Why-Cannabis-is-the-Future-of-Medicine

Polityka wobec konopi przybiera różne formy na świcie. Efektem jest jednak zwykle ograniczenie w uprawie i możliwościach wykorzystania w jakiejkolwiek dziedzinie.

Tymczasem ta występująca naturalnie roślina nie tylko ma działanie lecznicze dla naszego ciała – dodatkowo może zapewniać żywność, stanowić paliwo, materiał na odzież i budulec do stawiania domów. Problem w tym, że większość krajów z własnej woli nie korzysta z tych szerokich możliwości.

Prym w światowej polityce względem konopi wyznaczają od dekad Stany Zjednoczone. Na antynarkotykowej polityce USA wzoruje się wiele państw m.in. Polska. Dla większości amerykańskich koncernów farmaceutycznych wykorzystanie wolno rosnącej rośliny nie jest natomiast najlepszą wiadomością. Naturalnie występujące leki zagrażają bowiem istnieniu całego przemysłu opartego na laboratoryjnie destylowanych, chemicznych substancjach. Nie dziwi więc, że wzmacnianie pozycji koncernów farmaceutycznych idzie w parze z prywatyzacją sektora więziennictwa.

Stany Zjednoczone „cieszą się” w tym momencie tytułem kraju o najwyższym współczynniku uwięzień na całym świecie! A to głównie za sprawą „wojny z narkotykami”. Na każde 100 tysięcy amerykanów 743 z nich siedzi za kratami. Obecnie populacja amerykańskich więźniów stanowi ponad 6 milionów osób. Jednym z wyjaśnień tego więziennego boomu może być prowadzona od lat 80. polityka „twardej ręki” względem przestępczości narkotykowej, która wymusza na sędziach nakładanie kary więzienia za każde, nawet najdrobniejsze przestępstwo narkotykowe.

Marihuana znajduje się zaś na liście numer jeden substancji zakazanych w Stanach (chociaż powoli ulega to zmianie, już cztery, Kolorado, Waszyngton, Oregon i Alaska, stany zalegalizowały użycie marihuany do celów medycznych). Od 1972 roku wymieniona jest wśród substancji i leków określonych jako „nieakceptowane do medycznego użycia”. Na liście znajdują się też m.in. opiaty, używki, psychodeliki oraz leki antydepresyjne, których posiadanie bez recepty może narazić obywatela na karę więzienia.

MedicalMarijuana2-1024x698

Jednak zakwalifikowanie marihuany jako medycznie nieakceptowalnej jest zupełnie błędne! Cannabis było stosowane w medycynie od wieków, jako panaceum na najróżniejsze schorzenia.

Udokumentowane użycie marihuany w celach medycznych można stwierdzić jeszcze w starożytnych Chinach – już w 2727 roku p.n.e. gdzie cannabis figurowało w spisie dopuszczonych do stosowania leków. Natomiast dowody na stosowanie rośliny w celach spożywczych oraz jako włókna można znaleźć już na 12 tysięcy lat p.n.e!

W amerykańskim systemie certyfikacji leków każda wypuszczona na rynek substancja lecznicza powinna posiadać certyfikat Food & Drug Administration, stwierdzający, że lek posiada jakiekolwiek właściwości lecznice, prewencyjne lub diagnostyczne. W efekcie na rynek trafiają substancje, które mogą wykazywać nawet do 75 różnych skutków ubocznych na jeden stwierdzony efekt terapeutyczny.

Tymczasem opierając się na zweryfikowanych i zrecenzowanych badaniach, marihuana wykazuje działanie terapeutyczne w ponad 100 sprawdzonych naukowo przypadkach schorzeń, poniżej znajdziecie listę wyszczególnionych jednostek chorobowych.

Dzięki badaniom naukowym medyczne właściwości marihuany nie są już tylko teorią. Wyniki pokazują, że cannabis ma wielką przyszłość w medycynie. Niestety temat konopi jest obecnie tak upolityczniony, że nawet naukowe argumenty nie są w stanie przebić się przez zniekształcony obraz niebezpiecznego narkotyku, od którego biorą początek wszystkie ciężkie uzależnienia.

Tymczasem liczba zgonów spowodowanych marihuaną jest znikoma w przeciwieństwie do ofiar przepisanych przez lekarzy i zatwierdzonych administracyjnie leków, które są trzecią przyczyną zgonów w rozwiniętych społeczeństwach.

Lista jednostek chorobowym, w których marihuana wykazuje właściwości lecznicze:

– stwardnienie rozsiane
– zespół Touretteta
– ból
– nerwica natręctw
– zapalenie nerwów splotu ramiennego
– bezsenność
– zaburzenia pamięci
– społeczna zaburzenia lękowe
– stwardnienie zanikowe boczne
– zapalna choroba jelit
– nowotwór
– uzależnienie od opiatów
– anoreksja
– zaburzenia czynności pęcherza moczowego
– astma oskrzelowa
– szkody wywołane chemioterapią
– zaparcie
– uzależnienie od cracku
– demencja
– bóle w układzie ruchowym
– jaskra
– uzależnienia od heroiny
– chłoniak
– nudności
– neuropatia
– otyłość
– kończyna fantomowa
– uszkodzenia rdzenia kręgowego
– endotoksemia
– atak serca
– stres oksydacyjny
– zaćma cukrzycowa
– zaburzenia rytmu serca
– zmęczenie
– niewydolność wątroby
– niska funkcjonalność systemu immunologicznego
– starzenie się
– zatrucie alkoholem
– nadwrażliwość
– zapalenie stawów
– wodobrzusze
– miażdżyca
– cukrzyca typu 1
– wysoki cholesterol
– uszkodzenie wątroby
– syndrom menopauzy
– uzależnienie od morfiny
– zaburzenia łaknienia
– choroby słuchu
– dystonia
– zakażenie wirusem Epsteina-Barr
– wirusowe zapalenie wątroby
– przepuszczalność jelit
– białaczka
– włóknienie wątroby
– zaburzenia migrenowe
– zwalczane wirusów onkogennych
– łuszczyca
– grasiczak