9 lat temu

Konkurs na optyczne iluzje – zobaczcie nagrodzone prace

MG_7746
Świat nie jest taki, jak nam się może wydawać. Nasze postrzeganie zdeterminowane jest w dużym stopniu przez nasz umysł i jego fizyczne ograniczenia. Jak bardzo świat różni się od tego co widzimy możemy zrozumieć dzięki tym kilku iluzjom.

Konkurs na najlepsze iluzje roku jest świętem pomysłowości i kreatywności czołowych przedstawicieli światowego środowiska naukowego. Zawodnicy z całego świata przedstawiają nowe złudzenia optyczne (niepublikowane wcześniej niż w 2014 roku), a międzynarodowe jury ocenia i wręcza nagrody dla 10 najlepszych. Konkurs od 2005 roku organizowany jest przez organizację non-profit Neural Correlate Society, której celem jest promowanie badań związanych z neurologią.

W tym roku pierwsze miejsce przypadło Makrowi Vergeerowi z uniwersytetu w Lowanium w Belgii. Iluzja zatytułowana „rozdzielające się kolory” (splitting colors) dotyczy postrzegania kolorów (a przez to również innych obiektów) w zależności od zmieniającego się otoczenia przedmiotu. Na filmiku możemy zobaczyć dwa identyczne paski migoczących kolorów, po chwili możemy dostrzec jak kolory na poszczególnych paskach „zmieniają się” w zależności od tego, jakie tło im dodamy.

II nagroda został przyznana japońskiemu badaczowi Kokichi Sugihara z Uniwersytetu w Meiji za iluzję zatytułowaną „niejednoznaczny dach garażu” (Ambiguous Garage Roof).
Naukowiec przygotował specjalnie zaprojektowany obiekt – dach prowizorycznego garażu, który widziany z różnych perspektyw wydaje się raz półokrągły albo falisty. Aby zaprezentować odmienne interpretacje kształtu, dokonywane przez nasz mózg, w eksperymencie użyto lustra – to niesamowite, gdy obiekt w lustrze jest zupełnie inny niż ten znajdujący się bezpośrednio przed jego taflą! Spowodowane jest to faktem, że nasz mózg pod pewnymi kątami może różnie interpretować informacje o obiekcie. Z drugiej strony matematyczna analiza danych wykazuje, że pojedynczy obiekt nie jest w stanie przekazać pełnej informacji o swojej głębokości.

III nagroda powędrowała do Michaela Pickarda z organizacji VisuallyDirectedDesign.com za iluzję imitującą ruch, zatytułowaną „dzień w deszczowym Lowry” (The Day it Rained on Lowry).
W eksperymencie użyto obrazu przestawiającego idący tłum. Po dodaniu kilku dodatkowych efektów odziaływujących na nasz wzrok – migoczące stroboskopowe światło, zaczynamy widzieć jak tłum faktycznie delikatnie porusza się do przodu. Tymczasem obraz w dalszym ciągu pozostaje statyczny! To dlatego, że nasz umysł preferuje postrzeganie ruchu do przodu!

Prawdziwa magia – jak widać nic nie jest takie jak nam się wydaje.

Pozostałe 7 iluzji nagrodzonych w tegorocznym konkursie możecie zbaczać na stronie organizacji.