9 lat temu

Cukier – biała śmierć, dlaczego jest dla nas aż tak szkodliwy?

słodka_biała_śmierć_kokopelia_1
Któż z nas nie lubi słodyczy? Niestety akurat te przekąski mogą być dla naszego zdrowia najbardziej niebezpieczne.

Odczuwamy smaki: słodki, gorzki, słony, kwaśny oraz umami. Zdarza się, że część z nas nie lubi któregoś ze smaków, ale kto z nas nie lubi słodyczy? Tymczasem naukowcy zaczynają coraz głośniej mówić o szkodliwości cukru. Każdy z nas wie, że cukier nie jest najzdrowszym elementem diety. Czy jest jednak aż tak szkodliwy? Niestety okazuje się, że cukier może być dla naszego zdrowia niezwykle niebezpieczny.

Prawdę o szkodliwych skutkach nadmiaru słodyczy mogą zilustrować te zaskakujące statystyki – w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w historii szacunek oczekiwanej długości życia jest dłuższy dla pokolenia rodziców niż ich dzieci. A to dlatego, że liczba przypadków otyłości, cukrzycy typu 2 oraz chorób serca rośnie w szalonym tempie.

Można zadać pytanie, co to ma wspólnego z cukrem? Przecież spożywamy go od zawsze, dlaczego więc nagle powoduje u nas choroby? To, co uległo zmianie przez stulecia, to fakt, że w XX wieku zaczęliśmy konsumować cukier w ogromnych, dużo większych niż do tej pory ilościach. Jakiego rodzaju uszkodzenia może wywołać to w naszym organizmie?

Zacznijmy od mózgu

Naukowcy odkryli istnienie hormonu o nazwie leptyna, odpowiedzialnego za poczucie sytości. Jedząc zbyt dużo słodyczy, nasz mózg ma problem z rozpoznaniem „sygnałów” wysyłanych nam przez leptynę, która zostaje zagłuszona przez nadmierną ilość cukru we krwi. To powoduje, że zjadamy więcej, gdyż dłużej czujemy się głodni.

Zobrazowana ilość cukru w popularnych produktach

Ilość cukru w popularnych produktach.

Za duża ilość cukru we krwi powoduje z kolei problemy z trzustką, która jest odpowiedzialna za produkcję insuliny. Im więcej cukru płynie w twoich żyłach, tym bardziej intensywnie trzustka musi pracować. I im więcej „paliwa” tym wcale nie jest nam lepiej – nadmierna ilość cukru powoduje otyłość, cukrzycę, choroby serca i tzw. zespół metaboliczny, który może prowadzić m.in. do miażdżycy. Do tego dochodzą problemy z wątrobą – wszystkie te choroby spowodowane są właśnie przez cukier.

Rozwiązanie wydaje się proste – wystarczy zrezygnować ze słodyczy. Jednak współczesny przemysł spożywczy chcąc „poprawiać” smak jedzenia, zaczął dodawać nieomal do wszystkiego słodziki, a szczególnie bogaty we fruktozę syrop kukurydziany. Obecnie dosładzane są praktycznie wszystkie podstawowe produkty spożywcze takie jak np. jasne pieczywo, jogurty, płatki śniadaniowe i wiele innych, których nawet się nie spodziewacie.

To, co można zrobić, to po prostu wybierać odpowiednie produkty spożywcze – mniej przetworzone przez przemysł spożywczy. Odpowiednia edukacja i świadoma konsumpcja mogą pomóc, ale też wpływają na producentów, którzy powinni podążać za konsumentami, dostosowując swoją ofertę do naszych wyborów. Zanim więc zdecydujesz się na swoje ulubione przysmaki, przeczytaj, czy nie są one dodatkowo dosłodzone.