4 lata temu

Czy mężczyźni powinni sikać na siedząco?

Większość facetów zapewne stwierdzi, że sikanie na siedząco nie jest męskie. 

which_is_healthier_for_men_peeing_standing_or_sitting

Stereotypowy prawdziwy mężczyzna nigdy nie sika na siedząco. Okazuje się jednak, że nie jest to takie straszne, a nawet ma pewne dobre strony.

100% skuteczność trafienia

Najbardziej oczywistym aspektem sikania na siedząco jest to, że nie ma ryzyka, że się nie trafi. Wbrew pozorom jest to duży plus. Panie zapewne nie muszą być o tym przekonywane, ale panowie powinni przyjąć do wiadomości, że nie ma nic fajnego w obsikanej muszli.

Warto jednak wiedzieć, że mocz jest sterylny i całkowicie pozbawiony bakterii. Można go nawet pić – jak zapewnia Benjamin Davies, profesor urologii na Uniwersytecie w Pittsburgh’u.

Nie zmienia to jednak faktu, że brzydko pachnie, a obsikana muszla wygląda obrzydliwie. W publicznych toaletach problem z czystością jest aż za dobrze widoczny, dlatego wiele z obiektów informuje użytkowników o konieczności siadania.

lead_large

Sikanie na siedząco a ryzyko chorób prostaty

W 2014 roku naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden w Holandii odkryli, że siadanie podczas sikania pomaga mężczyznom cierpiącym na choroby dolnych dróg moczowych. W tym między innymi pozwala sikać z większą siłą i opróżnić cały pęcherz. Podczas badania nie zaobserwowano różnicy u zdrowych osób, jedynie u pacjentów cierpiących na LUTS.

Stanie podczas oddawania moczu, aktywuje szereg mięśni miednicy i kręgosłupa, które uniemożliwiają prawidłowy przepływ uryny. Mięśnie te są dodatkowo napinane podczas załatwiania się w toaletach publicznych, aby nie dopuścić do wypuszczenia gazów jelitowych.

Powszechnie wiadomo, że problemy z prostatą są ważnym czynnikiem wpływającym na impotencję u mężczyzn. Sam przerost prostaty nie wpływa w zasadniczy sposób na wzwód i jego utrzymanie, jednak zapalenie prostaty powoduje bolesność podczas stosunku lub w trakcie wytrysku, skutecznie obniżając potencję – obawa przed bólem może nawet uniemożliwiać osiągnięcie pełnej erekcji.

W niektórych krajach, takich jak Szwecja, Tajwan czy Japonia, rząd dostrzega ten problem i zachęca panów do siadania.

Chwila relaksu

Sikanie na stojąco na pewno jest szybkie. Czy jednak zawsze musimy się spieszyć?

Oddając mocz na siedząco, możesz wygodnie sprawdzić pocztę na telefonie i odpisać na maile. Jeżeli jesteś zapracowany w ciągu dnia, tym bardziej powinieneś wykorzystywać nawet te krótkie chwile, żeby trochę się zrelaksować.

Uwarunkowanie kulturowe

Patrząc z perspektywy czasu, okazuje się, że sikanie w pozycji kucającej ma dużo dłuższą historię, niż robienie tego na stojąco. Przy wyborze pozycji, główną rolę odgrywa jednak nie historia a uwarunkowania kulturowe, czyli to jak zostaliśmy nauczeni przez rodziców i jak obserwujemy, że robią to inni.

Szwecka partia polityczna w 2012 roku podjęła próby prawnego nakazania mężczyznom sikania na siedząco. Argumentowała to przede wszystkim koniecznością zachowania higieny. Pomysł nie przypadł jednak do gustu samym zainteresowanym.

Tymczasem w Japonii 49% mężczyzn siada podczas oddawania moczu i nikt nie widzi w tym problemu ani nie podważa ich męskości.

Czy waszym zdaniem pozycja podczas sikania jest aż tak ważna?