7 lat temu

Pies przy stole, czyli co mu wolno a czego nie

Czy wszystko, co spadnie ze stołu, może trafić do brzucha twojego psa? Niektórzy z nas z miłości do swojego pupila chcą dzielić się z nim najlepszymi smakołykami, często jednak możemy tym nieświadomie zaszkodzić. Oto lista produktów, którymi nigdy nie powinniśmy częstować naszych czworonogów oraz tych, które są dla nich od czasu do czasu wskazane.

Daj psu to, co najlepsze:

  1. Masło orzechowe: raz na jakiś czas łyżka niesolonego masła orzechowego może być smaczną przekąską, którą możesz uraczyć swojego czworonoga. Ważne, aby upewnić się, że produkt nie zawiera ksylitolu. Masło to świetne źródło białka i zdrowych tłuszczów, zarówno dla psa, jak i dla nas.
  2. Jogurt: duża zawartość białka i wapnia sprawia, że naturalny jogurt jest idealnym lekarstwem dla psów cierpiących na problemy trawienne. Ważne jednak aby nie zawierał on cukru ani innych sztucznych substancji słodzących.
  3. Mąka owsiana: jest dobrym źródłem błonnika, co powoduje, że jest doskonałym produktem dla psów z problemami jelitowymi. Jest również dobra dla zwierząt z alergią na pszenicę. Przed podaniem zagotuj mąkę i nie dodawaj cukru.
  4. Kurczak: jeśli twój pies potrzebuje dodatkowego białka w diecie ugotowany, nieprzyprawiony kurczak jest najłatwiejszym sposobem na dodanie go do codziennej diety. Jest także dobrym zastępnikiem, jeśli brakuje nam karmy dla psów.
  5. Łosoś: psy również mogą czerpać korzyści ze spożywania kwasów omega-3, dlatego warto podrzucić czasem kawałek łososia do miski swojego czworonoga. Dzięki temu będzie mieć on bardziej błyszczącą sierść.
  6. Brokuły: to bogate w witaminy warzywo może być dobrym sposobem na wzbogacenie diety zwierzęcia. Nie powinno jednak stanowić więcej niż 10% diety, ponieważ w zbyt dużej ilości może powodować kłopoty jelitowo żołądkowe.
  7. Dynia: można ją podawać zarówno surową, jak i ugotowaną. Dynia jest źródłem błonnika i witaminy A. Jest pomocna, jeśli zwierzę ma problemy trawienne.
  8. Zielona fasolka: jest z jednej strony niezwykle odżywcza, z drugiej mało kaloryczna. Jest dobry wyborem, aby wzbogacić dietę w żelazo i witaminy. Upewnij się jednak, że karmisz psa świeżym produktem bez konserwantów i dodatku soli. Warto także pamiętać, że w większości gatunków fasoli znajduje się białko typu lechtins, które w zależności od ilości może powodować nudności, wymioty i biegunkę. Zielona fasolka zawiera stosunkowo niską zawartość tego białka. Jeśli jednak zwierzę będzie źle reagować, przed podaniem można ją nieco podgotować.
  9. Twarożek: jest bogaty w wapń i białko, dzięki czemu może być dobrym dodatkiem do psiej karmy. Należy jednak go unikać, jeśli zwierzę ma problem z trawieniem mleka.
  10. Inne sery: jeśli tylko zwierzę toleruję laktozę, to mogą być dodatkiem podawanym od czasu do czasu. Starajmy się wybierać sery z niższą zawartością tłuszczu.
  11. Marchewka: warzywa te mają niski poziom kalorii, są za to bogate w błonnik i witaminy. Dodatkowo obgryzanie surowej marchewki może mieć dobroczynny wpływ na zęby twojego zwierzaka.
  12. Jajka: dobry sposób na dostarczenie większej ilości białka i tłuszczu do diety twojego psa. Nie podawaj mu jednak surowego jajka, istnieje bowiem ryzyko zakażenia salmonellą.

Czego absolutnie nie podawać psu:

  1. Czekolady: prawdopodobnie każdy właściciel słyszał, że nie należy karmić psa czekoladą. Słodycz zawiera bowiem podobny do kofeiny stymulant znany jako metyloksantyna. W przypadku jedzenia dużych ilości czekolada może powodować wymioty, biegunkę, nieregularne tętno, napady drgawek, a nawet śmierć.
  2. Winogrona i rodzynki: choć te owoce są pożywne dla ciebie, to są toksyczne dla psów i mogą powodować niewydolność nerek.
  3. Cebula: u ciebie wywoła łzy, u psa poważne schorzenia spowodowane uszkodzeniem czerwonych krwinek.
  4. Awokado: liście, owoce, nasiona i kora awokado zawierają toksynę o nazwie persin, która może powodować rozstrój żołądka i trudności w oddychaniu.
  5. Alkohol: wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu może spowodować zatrucie i doprowadzić do wymiotów, napadów padaczkowych, a nawet śmierci.