3 miesiące temu

Już neandertalczycy znali narkotyki

Źródło: Pixabay

Myśląc o neandertalczykach, wielu z nas ma w głowach nieporadne, krępe istoty, które niewiele potrafiły wymyślić i ledwie się porozumiewały. Nic bardziej mylnego.

Naukowcy wciąż badają szczątki neandertalczyków i co rusz pojawia się o nich ekscytująca wiadomość. To, czego pewnie nie wiedzieliście, to fakt, że neandertalczycy dopasowywali swoją dietę do otoczenia. Co to znaczy? Gdy mieszkali w lasach, ich obiadem mógł być drapieżnik, jednak gdy przemieszczali się w stronę stepów i mniej osłoniętych terenów, na których trudno było spotkać zwierzęta, przechodzili na dietę roślinną.

Chociaż może to się wydawać oczywiste, to wtedy wcale takie nie było. W trudnych warunkach jeszcze trudniej jest zmieniać dietę oraz przystosowywać się do wymagań środowiska. Mimo to, neandertalczycy opanowali tę sztukę do perfekcji.

Co więcej, posiadali wiedzę o grzybach, którą my odkryliśmy całkiem niedawno.

Badania nad wiedzą neandertalczyków, związaną z medycznymi właściwościami roślin i grzybów, prowadziła doktor Laura Weyrich z Uniwersytetu Adelaide. Badała ona pozostałości jedzenia, które znajdowały się na zębach i szczękach szczątków neandertalczyków. Okazało się, że ci pradawni ludzie leczyli swoje choroby mieszankami roślin i grzybów, które wykazywały podobne właściwości do dzisiejszej penicyliny!

To niesamowite, bo przecież według świata nauki, tą leczniczą, a jednocześnie narkotyczną i uzależniającą substancję, wynalazł Alexander Fleming. Czyżby neandertalczycy wyprzedzili to odkrycie o mniej więcej 48 000 lat?

To nie takie proste do stwierdzenia, ponieważ – jak mówi doktor Weyrich – neandertalczycy mogli po prostu instynktownie sięgać po lecznicze substancje, nie znając do końca ich właściwości. Niestety, nie da się tego jednoznacznie potwierdzić.

Nie można też wykluczyć, że neandertalczycy odkryli magiczne właściwości grzybów i korzystali z nich dla… zabawy.

Doktor Weyrich zapowiada, że będzie kontynuować badania nad zawartością pokarmów, pozostałych w szczękach neandertalczyków. Być może doprowadzą one do kolejnych, fascynujących odkryć.