7 miesięcy temu

Dlaczego piątek trzynastego jest nieszczęśliwym dniem?

Ludzie na całym świecie w piątek trzynastego budzą się z wielkim niepokojem. Często odmawiają sobie różnych rzeczy, bardziej na siebie uważają, rozglądają się dwa razy zanim wejdą na pasy dla pieszych –  bo w końcu piątek trzynastego jest pechowym dniem..

Dlaczego tak się dzieje?

Tak naprawdę nikt tego do końca nie wiem. Donald Dossey, założyciel Instytutu Fobii i Zarządzania Stresem w Ashville mówi, że strach ten może wiązać się z nordyckim mitem o 12 bogach biesiadujących w Walhalli, gdzie ta biesiada została przerwana przez trzynastą istotę – złośliwego olbrzyma, który nosił imię Loki. Bóg kłamstw i psot. Legenda mówi, że dał życie demonom, którym przewodził w trakcie starć bogów ze złem.

Inni natomiast, pechowy piątek tłumaczą przez to, że już w starożytności uznawano tę datę za pechową. Mówiono, że ta liczba zakłócała porządek świata, który według nich opierał się na liczbie 12, która  była wyznacznikiem szczęścia i harmonii. Doba liczy 12 godzin dnia i nocy, rok ma 12 miesięcy a zodiak 12 znaków.

 

Z kolei w islamie piątek jest dniem wolnym, gdyż uważa się, że właśnie wtedy nadejdzie koniec świata. Dla chrześcijan jest to dzień żałoby, właśnie wtedy został ukrzyżowany Jezus Chrystus. W kościele zachodnim niektórzy wierzą, że właśnie w piątek trzynastego Ewa dała Adamowi jabłko oraz,  że tego dnia Kain zabił Abla.

 

 

Co więcej,  istnieje nazwa choroby, która objawia się lekiem przed tym nieszczęsnym dniem. Choroba została nazwana paraskewidekatriafobią.