1 rok temu

Japońska metoda na choroby? Woda na pusty żołądek

Wodolecznictwo pojawiło się w Europie wraz z wynalezieniem rozwiązania na popularny ówcześnie kołtun. Aby pozbyć się splątanych włosów wystarczyło je… umyć.

japonska-terapia-woda

Tymczasem w kraju kwitnącej wiśni Japończycy od wieków znali już dobroczynne efekty picia zwykłej przegotowanej wody. Niektóre z nich mogą zaskoczyć was również dziś.

Japońska terapia wodą była stosowana od stuleci jako rozwiązanie na najróżniejsze dolegliwości począwszy od bólu głowy aż po raka. Uważana była za naturalny lek dla takich dolegliwości jak cukrzyca, choroby żołądka, bóle głowy, astma, zapalenie oskrzeli, gruźlica, zapalenie stawów, padaczka, choroby serca, nerek i moczu, biegunki, wymioty, zaparcia, hemoroidy, choroby oczu, nosa uszu i gardła, jak również problemy z macicą, rakiem i zaburzenia miesiączkowania.

Jak wygląda przepis na japońską terapię wodą?

Wodę powinno się pić z samego rana. Przed umyciem zębów należy wypić 640 ml czyli jakieś 4 szklanki (4×160 ml) wody. Idealna woda nie powinna oczywiście zawierać fluoru. ( Na szczęście obecnie w Polsce fluoryzacja wody pitnej oficjalnie odbywa się tylko we Wrocławiu, w niektórych rejonach woda z kranu może jednak naturalnie zawierać wyższe stężenie fluoru.) Następnie należy umyć zęby i przepłukać usta ale nie jeść ani pić przez kolejne 45 minut.

Po tym czasie można zjeść śniadanie jak zwykle. Po śniadaniu nie należy jeść przez 2 godziny.

Według tradycji woda powinna być lekko ciepła lub w temperaturze pokojowej, ale nie zimna. Na Dalekim Wschodzie zasada ta jest z reszta stosowana powszechnie. Zamiast zimnych napojów do posiłków serwuje się najczęściej herbatę.

Dawkowanie czyli jak długo należy stosować wodną terapię?

Według tradycji japońskiej, praktyka picia ciepłej wody na pusty żołądek powinna być stosowana regularnie. Odpowiednio długo w zależności od schorzenia:

  • Wysokie ciśnienie krwi – 30 dni
  • Cukrzyca – 30 dni
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka – 10 dni
  • Zaparcia – 10 dni
  • Gruźlica – 90 dni
  • Rak – 180 dni

Ludzie, którzy cierpią na artretyzm powinien stosować terapię tylko trzy dni w pierwszym tygodniu, a następnie przejść do codziennego stosowania.

Jeśli masz problemy z wypiciem tak dużej ilości płynów w godzinach porannych, zacznij od mniejszej ilości, a następnie stopniowo ją zwiększaj aż do 4 szklanek.

Zachowaj umiar

Podobna tradycja znana była również w Indiach. W sanskrycie pojawia się praktyka nazywa Usha Paana Chikitsa, co z grubsza można przetłumaczyć jako “poranne leczenie wodą”. Różnica polega na tym, że indyjska (Ayurvedyjska) wersja zaleca picie aż 1,5 litra wody na pusty żołądek. Ta praktyka może być jednak niebezpieczna.

Nasze nerki mogą przetwarzać tylko jakieś 800 do 1000 ml wody na godzinę, więc picie zbyt dużej ilości może być niebezpieczne. W efekcie może rozwijać się stan zwany hiponatremią. Powstaje on gdy w krwiobiegu jest zbyt niskie stężenie sodu.

Może to być spowodowane indywidualnym stanem chorobowym, lub nadmiernym spożywaniem wody. Co jednak najciekawsze, odwodnienie może, tak samo jak przewodnienie, doprowadzić do tego stanu. Ważne jest więc zachowanie umiaru w piciu wody.

Jeśli nerki nie nadążają z nadmiernym spożyciem woda będzie rozcieńczać sód w surowicy prowadząc do obniżenia się jego poziomu we krwi.

W przypadku Japońskiego wodolecznictwa nie występują jednak skutki uboczne. Terapia , jeżeli jest częścią codziennej rutyny, przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia i zdrowia. Mimo iż trudno będzie wam zaleźć naukowe opracowania na temat jej skuteczności terapia jest zalecana m. in. przez Japanese Medical Society.