2 lata temu

Krew tryskająca z oczu – najdziwniejszy mechanizm obrony jaki istnieje w przyrodzie

jaszczurka-tryskajaca-krwia-2

Jaszczura rogata występująca na pustynnych terenach Teksasu, została wyposażona przez naturę w kilka metod odstraszania drapieżników. Zaczynając od maskującego pancerza, nadającego jaszczurce wygląd skał, poprzez kolce na plecach, aż do najbardziej kuriozalnego mechanizmu obrony jaki występuje w przyrodzie – krwi tryskającej z oczu!

Jaszczurka ze względu na swoje niewielkie rozmiary (ma zaledwie kila centymetrów długości), jest potencjalną ofiarą dla różnych gatunków drapieżników – ptaków, węży czy stepowych psów. W zależności od tego, co jej zagraża wybiera jedną z kilku metod obrony.

jaszczurka-tryskajaca-krwia-3

Atakowana przez węża jaszczurka, sięgnie po popularną wśród gadów technikę napompowania swojego ciała. Zwiększając obojętność dwukrotnie daje sygnał, że trudno będzie ją przełknąć. Jeśli jednak na jej drodze pojawi się pies, sięgnie po broń specjalnie dedykowaną temu drapieżnikowi – krwisty jad z oczu.

jaszczurka-tryskajaca-krwia-4

Jaszczurka reguluje przepływ krwi w swojej głowie generując wysokie ciśnienie. Przygotowując się do wystrzału, gad zbiera krew w kąciku oka. Gdy jest już wystarczająco dużo płynu, jaszczurka wystrzeliwuje pocisk krwi w stronę drapieżcy. Co najlepsze, kontrolując mięśniami swoje gałki oczne, może kontrolować ruch i kierunek wystrzału, osiągając do 1,8 metra zasięgu!

krew-z-oczu

Efekt – jaszczurka nie tylko wygląda po zajściu nieapetycznie, dodatkowo wystrzelona krew jest mieszkanką, która razi psy nieznośnym zapachem, który utrzymuje się przez około 15 minut.

Zbyt dziwne aby uwierzyć? Zobaczcie jaszczurkę w akcji!