3 lata temu

Koniec radia w Norwegii

norwegia_wieza

Z początkiem 2017 roku Norwegia jako pierwszy kraj na świecie przestanie nadawać sygnał FM. Nie oznacza to jednak że nie posłuchamy w kraju wikingów radia. Cyfrowy standard DAB stanie się wtedy jedynym obowiązującym w Norwegii.

W tym tygodniu norweskie Ministerstwo Kultury zatwierdziło datę wyłączenia nadajników FM która została zaproponowana już w 2011 roku. Rząd stwierdził że to już czas, i Norwegia jest gotowa na takie przejście.  „Słuchacze otrzymają ciekawszą i bardziej zróżnicowaną ofertę, oraz będą mogli cieszyć się lepsza jakością dźwięku”, stwierdził Minister Kultury.

DAB jest dostępny w Norwegii od 1995 roku. A zaktualizowany DAB+ pojawił się tam w 2007. Od nadawców będzie zależeć decyzja o wybranym standardzie, jednak najprawdopodobniej już za dwa lata większość z nich wybierze DAB+.

Obecnie w Norwegii w cyfrowym standardzie można słuchać 22 stacji podczas gdy analogowo jedynie 5ciu. Kilka innych Europejskich i Azjatyckich krajów rozważa całkowite przejście na DAB, jednakże żaden z nich nie ustalił jeszcze daty.

Norwegia zacznie wyłączać nadajniki FM z początkiem Stycznia 2017 roku. W Polsce też można słuchać radia za pomocą cyfrowych odbiorników.