2 lata temu

Niesamowici dostawcy jedzenia z Japonii

Sposób dostarczania posiłków zmienił się drastycznie od danych dni popularności Demae w Japonii. Zanim pojawiły się telefony komórkowe, apki na komórkę i  internetowe systemy zamówień dostawcy musieli się nie lada wysilić by dotrzeć do klienta. Japońscy dostawcy używali specjalnych technik ustawiania wież z gotowych posiłków na swoich ramionach, by następnie wsiąść na rower i dojechać do miejsc, gdzie można było znaleźć potencjalnych klientów.

sobademae4

sobademae6

Tradycja demae sięga aż XVIII wieku, gdy stanowiła przysmak gównie wśród elit rządzących, w upływem czasu demae  ewaluowało do popularnego posiłku zarówno wśród możnych jak i studentów i średnio zamożnych mieszkańców Japonii.

sobademae1

Jednym z popularnych posiłków dawnych dni była również soba –  gryczane noodle, które mogły być jedzone również na zimno z sosem lub rosołem. Jedzenie to było nie tylko tanie, lecz można je było również transportować bez utraty jego właściwości smakowych i wyglądu.

sobademae2

Z kolei transport demae wymagał ogromnego skupienia, precyzji oraz ostrożności w dostawie. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć dostawców tego posiłku, podejmujących nie lada wysiłek by dostarczyć potrawę w nienaruszonym stanie do klientów. Każdego dnia ci niesamowici „mistrzowie logistyki” potrafili nakarmić setki ludzi. Ten tradycyjny sposób dostawy już dawno odszedł do lamusa, jednak soba jest nadal popularnym posiłkiem serwowanym po dziś dzień.

sobademae3